Celý Plzeňský kraj má podle Indexu prosperity regionů třetí nejlepší možnosti trávení volného času v porovnání s ostatními kraji. Má nejvyšší počet sportovišť v republice, druhý nejvyšší počet knihoven a pátý nejvyšší počet muzeí a galerií. Z pohledu ekonomiky a demografie patří k průměru, ale je zde poměrně nízká nezaměstnanost (4. nejnižší mezi kraji) a slušný počet dokončených bytů (4. místo ze 14). Dobře si vede i v ukazateli migračního salda, který je třetí nejlepší mezi kraji. V celkovém porovnání mezi kraji ČR se Plzeňský kraj umístil na 11. místě.

„Cílem Indexu prosperity regionů je mapovat kvalitu života v jednotlivých krajích a obcích s rozšířenou působností a ukazovat pozitivní příklady z praxe, které vedou k posilování regionů. Kromě tvrdých dat ale sledujeme i aktivity, které nejsou měřitelné čísly, a přesto mají na rozvoj regionů neméně důležitý dopad,“ vysvětluje Andrea Studihradová z České spořitelny, která společně s Evropou v datech za indexem stojí. V posledních letech vzniklo jen v programu Dokážeme víc v Plzeňském kraji minimálně 10 projektů, které zlepšily život v konkrétní obci.
Nejhůře si kraj vede v občanské vybavenosti (14. místo ze 14), ale jsou zde rozdíly v rámci regionu: Plzeň si v tomto ukazateli stojí oproti sousedním obcím s rozšířenou působností relativně dobře. V regionu je také horší dostupnost zdravotní péče (2. nejhorší mezi kraji); je zde třetí nejnižší počet praktických lékařů a druhý nejnižší počet lékáren. Mikroregion Klatovy skončil na 198. místě z 206 v počtu silnic, je zde také málo obchodů s potravinami a zastávek veřejné dopravy (183. místo). Jakkoliv ovšem index v některých pilířích vykazuje horší hodnoty, neznamená to, že by se lidem v mikroregionu žilo špatně.

Konkrétně ve Smržovicích renovují místní společně s dobrovolnými hasiči starý betonový plácek a přístřešek v areálu místního koupaliště. Nový dřevěný přístřešek poskytne stín návštěvníkům a zpříjemní atmosféru večerního posezení, například během mini kina, mini bálu nebo táboráku. Sousedé v Poběžovicích si zase sami vybudovali veřejné ohniště, aby se tu mohli scházet a poznávat se. Jde o projekty podpořené programem Dokážeme víc, který podporuje lidi, jež chtějí zvelebit své okolí. Mohou na to získat až 100 000 Kč.