Domů / Plzeňský rozhled / Knihovna města Plzně pořídí první výdejní bibliobox

Knihovna města Plzně pořídí první výdejní bibliobox

Ještě v tomto roce bude pořízen první výdejní bibliobox v Plzni. Projekt Knihovny města Plzně byl zařazen do rozpisu fondu investic příspěvkových organizací zřizovaných městem Plzní pro rok 2022. Náklady na  bibliobox, který má být umístěn u Obvodní knihovny Lochotín, mají činit cca 530 tisíc korun včetně DPH. V této ceně je zahrnuto nejen pořízení biblioboxu, ale také nutné stavební a elektro práce.

tento bibliobox už mají v Rokycanech

Výdejní bibliobox funguje stejně jako výdejní boxy různých e-shopů, na které jsou už lidé zvyklí. Výhodou biblioboxu je, že si čtenáři objednané knihy mohou vyzvednout kdykoli bez ohledu na otevírací dobu knihovny. Žádné podobné zařízení v Plzni zatím není,“ uvedla náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková, do jejíž gesce spadá také oblast kultury.

Mgr. Eliška Bartáková, náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí

„Čtenáři si prostřednictvím svého konta on-line objednají knihy, informace o připravené objednávce společně s kódem pro vyzvednutí pak dostanou prostřednictvím e-mailu nebo SMS zprávy,“ vysvětlila Eliška Bartáková a dodala, že první výdejní bibliobox v Plzni bude umístěn na Lochotíně proto, že jde o největší obvodní knihovnu s největším čtenářským zázemím a je u ní i vhodný a přístupný prostor pro jeho umístění. „Výdejní bibliobox však bude fungovat pro všechny čtenáře Knihovny města Plzně, nejen pro ty, kteří jsou registrováni v Obvodní knihovně Lochotín,“ zdůraznila Eliška Bartáková.

Ředitelka Knihovny města Plzně Helena Šlesingerová upozornila, že je zároveň letos k realizaci připraven také projekt na zřízení boxu na vracení knih, který bude také umístěn na Lochotíně. „Tento projekt byl již do rozpočtu města Plzně zařazen. Od Ministerstva kultury České republiky jsme na pořízení obou boxů – výdejního a na vracení knih – získali dotaci ve výši 308 tisíc korun,“ upřesnila.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

V obci Hradiště na Rokycansku dosáhla účast 97,30 %

V celkem třiceti třech obcích na území všech krajů s výjimkou Prahy rozhodli voliči o novém složení …