Domů / Plzeňský rozhled / Kompletní Smetanovo dílo uvede v Roce české hudby také Plzeň

Kompletní Smetanovo dílo uvede v Roce české hudby také Plzeň

Připojí se tak k celorepublikovému projektu Rok české hudby 2024 a Smetana 200 a připraví bohatý kulturní program. Jde o mimořádnou kulturní událost, která již od roku 1924, kdy byla založena v rámci tehdejších oslav 100. výročí narození českého skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884), připomíná výročí významných osobností české hudby. A to nejen Bedřicha Smetany, který letos oslaví 200 let od svého narození, ale i Antonína Dvořáka (1841-1904) či Leoše Janáčka (1854-1928).  

Plzeňská filharmonie

„Město Plzeň plánuje v rámci projektu Rok české hudby 2024 a Smetana 200 provést kompletní dílo Bedřicha Smetany, mj. provede souborné operní, orchestrální, klavírní či komorní dílo. Hlavními nositeli aktivit Roku české hudby 2024 v Plzni budou Divadlo J. K. Tyla a Plzeňská filharmonie, ale do projektu se zapojí i další plzeňské kulturní instituce a hudební spolky. Na podporu jejich projektů vyhlásilo v říjnu Dotační program ‚Rok české hudby 2024 v Plzni‘,“ doplnila Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Mgr. Eliška Bartáková

Rok české hudby 2024 v Plzni otevře 18. ledna abonentní koncert Plzeňské filharmonie, v rámci kterého zazní Pochod k slavnosti Shakespearově, op. 20 Bedřicha Smetany a Symfonie č. 2 Es dur, op. 19 Václava Jana Tomáška. V průběhu celého roku filharmonie souborně provede symfonické dílo Bedřicha Smetany, ale také významná díla dalších českých skladatelů. Na repertoár se tak dostávají V. Trojan, J. N. Hummel. A. Dvořák, Z. Fibich, J. Suk a ze současných skladatelů V. Kalabis, K. Sodomka, K. Pexidr a J. Gemrot. Po úspěšném provedení pořadů Dvořák cestovatel a Dvořák hostitel vznikne další autorský pořad Dvořák učitel, který kromě v Plzni zazní i na festivalu Dvořákova Praha.

Plzeňská filharmonie vzdá hold také zpěváku Karlu Zichovi či kardinálovi Josefu Beranovi. Jedním z nejvýznamnějších projektů tohoto roku je festival Smetanovské dny, jehož organizátorem je Plzeňská filharmonie. Ta od března do dubna 2024 připravila mimořádný program věnovaný velkým osobnostem české hudby. Festival zahájí Plzeňská filharmonie cyklem symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast a zakončí koncertem s názvem Smetana Gala, během kterého vystoupí sopranistka Alžběta Poláčková, tenorista Richard Samek a Vysokoškolský umělecký soubor UK.

Ředitel DJKT Martin Otava a ředitelka filharmonie Lenka Kavalová

Rezidenčním tělesem je České noneto, nejstarší komorní soubor na světě, které v Plzni oslaví své 100. narozeniny. Zcela unikátním projektem je Smetanománie, při níž bude v dubnu souborně provedeno klavírní dílo Bedřicha Smetany. Uměleckým garantem je Jan Simon, do projektu jsou dále zapojeni pianisté Igor Ardašev, Ivo Kahánek a Jan Jiraský, zapojí se také studenti konzervatoří Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a studenti pražské HAMU a brněnské JAMU. V rámci festivalu Smetanovské dny bude dále souborně provedeno komorní dílo Bedřicha Smetany a melodram.

Dalším velmi zajímavým projektem je komponovaný pořad Studentské deníky Bedřicha Smetany – Vzpomínka na Plzeň. Jedná se o česko-německý projekt, který představí kompletní kritické vydání prvního z celkem 35 Smetanových deníků. Stejný pořad se představí ještě v Regensburgu, Mnichově, Berlíně a Výmaru a na podzim bude uveden v Praze. V rámci pořadu Smetana & Dvořák mecenášům bude možné ochutnat dobové sorbety. Festivalovým epilogem pak bude film Neslyším. Koncem června nebo začátkem září Plzeňská filharmonie připravuje autorský pořad – open air Smetanova noc – smetanová moc aneb „Velkolepá show ve stylu 19. století“ (autoři: M. Pášma, T. Ille, L. Kavalová).

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Depresí častěji trpí ženy, u mužů mívá závažnější průběh

Třetí pondělí v lednu je známé také jako Blue Monday, údajně nejdepresivnější den v roce. …