Domů / Plzeňský rozhled / Koronavirová krize podnítila k větší podpoře začínajících podnikatelů

Koronavirová krize podnítila k větší podpoře začínajících podnikatelů

V době spojené s negativními ekonomickými dopady pandemie nemoci covid-19 posílilo město Plzeň aktivity na podporu podnikání, konkrétně vzniku inovativních technologických startupů. Realizuje je prostřednictvím Správy informačních technologií města Plzně (SIT MP). Růst těchto aktivit má posílit statut Plzně jako města vývoje, výzkumu a inovací, a do budoucna přinést nová, atraktivní pracovní místa v oborech s přidanou hodnotou. Realizované projekty jsou součástí konceptu Smart City Plzeň, který má za úkol přinášet chytrá řešení pro zlepšení kvality života obyvatel západočeské metropole.

Situace, do které jsme se kvůli pandemii koronaviru covid-19 dostali, je spojena s oslabením ekonomiky. Jednou z cest pro zmírnění dopadů této situace je posílení podpory mladých, podnikavých lidí, kteří mají znalosti, vynikající nápady, energii a chtějí založit vlastní business. Tito technicky orientovaní lidé, ať už studenti či absolventi, jsou často brzděni strachem z finanční ztráty, neúspěchu, nebo si neumí poradit s legislativní stránkou. Proto jim město chce pomoci a dodat potřebnou oporu při startu jejich vlastního podnikání,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

Co se týká zázemí, nabízí SIT MP startupistům moderně vybavenou dílnu, ve které mohou vyrábět prototypy, případně je město může i finančně podpořit. Jeden z členů komunity SIT Port například začal vyrábět cenově dostupné a přitom velmi kvalitní ochranné štíty na obličej, o které je v rámci aktuální situace spojené s pandemií koronaviru velký zájem.

O aktivity spojené s podporou podnikání se v rámci Správy informačních technologií města Plzně stará úsek SIT Port. Začínající podnikatelé mohou využít podpory v nejrůznějších oblastech, ať už jde o zázemí, poradenství, nebo účast na akcích, při nichž získávají kontakty s business sférou,“ uvedl radní pro oblast Smart Cities a podpory podnikání Vlastimil Gola.

Mezi startupy, které již Plzeň podpořila, je například projekt chytrého – robotizovaného call centra, mezinárodně oceňovaný startup, který se zabývá integrací dronů do letového provozu, nebo právě startup Petra Koryťáka, který začal vyrábět ochranné štíty Protector19.

Petr Koryťák

Pracovníci SIT Portu mi na začátku podnikání zprostředkovali konzultaci s advokátní kanceláří a posléze poskytli cennou referenci a pomohli mi navázat kontakt s budoucími zákazníky. Například mě propojili s většinou škol a školek v Plzeňském kraji a v řadě z nich nyní opravdu realizuji dodávky štítů. Pomoci od SIT Portu si velice vážím a věřím, že budeme i nadále v kontaktu,“ dodal Petr Koryťák, zakladatel startupu na výrobu ochranných štítů.

V areálu městského technologického parku v Cukrovarské ulici sídlí coworkingové centrum s jedinečným prostorem pro práci. Konají se zde různé workshopy se špičkovými mentory a odborníky v nejrůznějších oblastech, například práva nebo marketingu. Dále řada zajímavých akcí, například startup weekendy s mezinárodní účastí nebo projekt Výzvy na propojení studentů, městských organizací a regionálních podnikatelů.

Plzeň do podpory inovativního podnikání investuje dlouhodobě, přičemž v budoucnu čekají na startupisty a firmy, jež podnikají v oborech s přidanou hodnotou, ještě lepší podmínky. V současné době se staví moderní technologické centrum TechTower v areálu bývalého pivovaru Světovar na Slovanech. Jeho provoz by měl být spuštěn na začátku roku 2022.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Vesnicí roku Plzeňského kraje 2022 je obec Kařez

Soutěž o Vesnici roku Plzeňského kraje 2022, jejímž vítězem se ze 14 účastníků stala obec …