Domů / Plzeňský rozhled / Kraj a univerzita chtějí společně rozvíjet plzeňský region

Kraj a univerzita chtějí společně rozvíjet plzeňský region

O další dlouhodobé spolupráci jednali nejvyšší představitelé Plzeňského kraje Rudolf Špoták a náměstek pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc společně s  rektorem Západočeské univerzity Miroslavem Lávičkou a  prorektorem pro vnější vztahy a komunikaci Janem Váně.

S Plzeňským krajem bychom rádi v příštím roce připravili plán strategické spolupráce, kterým se budeme v nadcházejícím období řídit a do něhož chceme začlenit moderní témata, jimž se univerzita plánuje věnovat. Zaměříme se také na intenzivnější spolupráci v oblasti středního a vysokého školství, která by měla napomoci tomu, aby středoškoláci neodcházeli studovat vysokou školu jinam, ale zůstávali v našem regionu, a to jak během studia, tak po jeho ukončení,“ uvedl rektor Miroslav Lávička.

Nadále a ještě intenzivněji chtějí společně rozvíjet region v duchu celosvětových trendů. Jedná se například o kvantové či polovodičové technologie nebo oblast umělé inteligence. Důležitým tématem společného jednání byla také budoucnost plzeňského Techmania Science Center, u jehož zrodu v roce 2005 stála Západočeská univerzita v Plzni a společnost ŠKODA Investment, a.s., a k němuž chce Plzeňský kraj coby dlouholetý podporovatel nyní přistoupit i jako spoluzakladatel.

Představitelé univerzity a kraje se na vizi budoucnosti Techmanie shodli. Nyní se hledá nový formát spolupráce, který by byl vhodný pro univerzitu a současně by zabezpečil udržitelné financování centra v dalších letech. „Rozhodně chceme, aby Západočeská univerzita v Plzni byla i nadále nedílnou součástí Techmania Science Center,“  dodal hejtman Rudolf Špoták.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Počet dopravních nehod v kraji roste, stejně tak škody na majetku

V Plzeňském kraji bylo v roce 2023 zaznamenáno celkem 4 611  dopravních nehod a proti roku 2022 vzrostl jejich počet …