Domů / Plzeňský rozhled / Krajský zastupitel Miloslav Zeman se ptá: Plzeňský kraji – kam kráčíš?

Krajský zastupitel Miloslav Zeman se ptá: Plzeňský kraji – kam kráčíš?

Od voleb uplynulo již víc než pomyslných 100 dní hájení, a tak jsme se zeptali předsedy klubu zastupitelů Plzeňského kraje nejsilnější opoziční strany ANO, Ing. Miloslava Zemana, jak situaci hodnotí.

V povolebním vyjednávání jste byl postaven před účelovou dohodu ČSSD-ODS. Jak jste to hodnotil?
Bohužel účast ve volbách byla nižší, než jsme doufali a tak se do zastupitelstva dostalo 8 stran. Zde je pak vždy vyjednávání složité. A obě zmíněné strany svíraly obavy, zda budou u moci, nebo zda někdo nový nebude chtít setrvačnost nahradit lepší kvalitou. Je to škoda. Věřím, že to voliče neodradí, ale naopak pochopí, že nečinnost nepomáhá.

Jak se jako opozice budete vyjadřovat k řízení kraje ?
Dnešním rozhovorem jsme vlastně začali a doufám, že náš pohled budeme voličům přinášet pravidelně. Do voleb jsme šli s potřebou koncepce a řízením. Trochu mě mrzí, že i když to po volbách trochu vypadalo, že nová koalice se bude chtít poučit a takový pohled převzít, tak to byla marná iluze. Vše se valí ve starých kolejích. Přitom Plzeňský kraj neměl k dispozici nikdy tolik prostředků, tak jako nyní. Dalo by se očekávat, že se začnou opravovat školy, stavět domovy seniorů či opravdu kvalitní léčebny dlouhodobě nemocných, nebo alespoň kvalitně opravovat silnice. Ale nové vedení se upírá k politicky vděčným cílům, jako je galerie, pro kterou nikdy nikdo nepředstavil žádnou koncepci, nebo další část obchvatu Plzně. Je jasné, že Plzeň obchvat potřebuje, ale stále pro něj není připravenost a Plzeň pro něj sama připravuje prostředky v dotačním programu ITI. Kraj by měl pomáhat se silnicemi i těm malým obcím, které si samy nedokáží ani připravit žádost o dotaci, a tak se pomalu vylidňují, protože dopravní dostupnost do obcí na okraji Plzeňského kraje je často kritická. Mne prostě mrzí, že město Plzeň i Plzeňský kraj hromadí peníze na účtech a nepřemýšlejí strategicky. Pak prostředky utratí, jen aby bylo kde stříhat pásky.  Když hovoříte o strategii, co Vás nejvíce štve?
To je opět víc pohledů. Jeden je ale hlavní. Neznám nikoho, kdo se doma řídí jen podle toho, co je nejlevnější. Nikdo, koho znám, si nekupuje pračku, televizi, auto jen podle ceny. Vždy kouká i na to, jak dlouho má ta věc sloužit, zda má parametry, co zítra neskončí, a hlavě, jaká je záruka. Jsem stoprocentně přesvědčen, že se tak doma chová i každý politik. Tak, proboha, proč u veřejných zakázek je cena základní a často jedinou modlou? Jasně, že pravdu všichni znají. Než by si však někdo přidělával práci, že nezadá výběr kvalitně a bude se bát odvolání, tak zadá pouze cenu. No a my pak sice ušetříme, ale dostaneme něco úplně jiného, než potřebujeme. Nebo také, co sotva přežije jednu zimu. Každá investice by se měla zpětně sledovat a posoudit její užitečnost.

A jaká je nyní Vaše náplň práce? Říká se, že jste úspěšně prodal firmu a že nyní pracujete pro ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou?
Máte dobré informace, na krajské volby jsem se připravoval opravdu naplno, a protože jsem věřil ve vítězství, přijal jsem nabídku na prodej hlavní části firmy. Byla to má druhá rodina a věřím, že přešla do dobrých rukou. Protože ale sestavení koalice nerespektovalo přání voličů, tak jsem přijal nabídku být užitečný jinde. Pro paní ministryni, které si vážím a připadá mi i jako schopná manažerka, řeším oblasti, které odborně znám. Je to také téma SMART CITY, kde MMR je mezivládním koordinátorem v České republice. Zde se jasně ukazuje, kdo to řeší populisticky a kdo má smysl pro koncepci, strategii. Ale i to je téma na samostatný článek a rád si o něm budu povídat příště.
 

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví …