Už od dubna může Dětské oddělení Klatovské nemocnice plně využívat pět monitorů dechu, které dostalo darem od Nadace Křižovatka. Přístroje pomáhají odhalit zástavu dechu a předcházet úmrtí malých dětí, proto budou využívány hlavně v novorozenecké části oddělení.
Takzvaným syndromem náhlého úmrtí novorozenců a kojenců (SIDS – Sudden infant death syndrome) trpí především předčasně narozené děti, a to nejvíce v prvním půlroce svého života. Proto Klatovská nemocnice zapůjčuje monitory rodičům i domů.
„Monitor neustále sleduje dýchání a dechové pohyby dítěte. Pokud se dýchání zastaví na dobu delší než 20 sekund nebo pokud se dechová frekvence sníží pod 10 dechů za minutu, monitor Babysense II upozorní na tento stav zvukovým a světelným signálem,“ říká Miloslava Stibůrková z Nadace Křižovatka. Ta se od svého vzniku v roce 1995 zabývá právě předcházení syndromu SIDS. Za dobu své existence už v ČR rozdala 5185 nových monitorů. O ně se následně i stará, aby byly plně funkční a spolehlivé.
SIDS je diagnóza, kterou lékaři stanoví bohužel až po smrti dítěte. Způsobuje náhlou smrt bez varování i úplně zdravým dětem. Objevuje se ve spánku, kdy dítě přestane dýchat a udusí se. Nejrizikovější je přitom spánek v poloze na bříšku, kdy dochází až k 80 procentům úmrtí. Postihuje děti v kojeneckém věku až do jednoho roku života. Příčina syndromu není dosud jasná, pravděpodobně se jedná o poruchu řízení dechové činnosti. Ta vzniká již v těhotenství a na jejím vzniku se podílí více rizikových faktorů.
„Hlavním rizikovým faktorem je kouření matky, nižší porodní hmotnost, která je u nedonošených dětí a také třeba u dvojčat. Ovlivňuje to ale také oslabení dětského organismu například infekční chorobou, horečkou, zvracením a zejména nemoci dýchacích cest,“ říká primář dětského oddělení Štěpán Kutílek.
Mohlo by vás zajímat
Seniory i neziskové organizace potěší Česká mše vánoční
Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby se stala neodmyslitelnou součástí českých Vánoc. Třetí městský obvod …