Domů / Plzeňský rozhled / Krizový štáb: počet odhalených nákaz omikronem stoupá

Krizový štáb: počet odhalených nákaz omikronem stoupá

Krizový štáb Plzeňského kraje po týdnu opět zhodnotil situaci v nemocnicích, počet odhalených nových nákaz a průběh očkování v kraji. Přestože dochází k růstu počtu nákaz, počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích v tuto chvíli stagnuje. Při aktuálním vývoji nákazy v populaci a s ohledem na vysokou nakažlivost mutace omikron lze však očekávat v druhé polovině týdne značný nárůst případů.

hejtmanka kraje Ilona Mauritzová

„První záchyt omikronu byl v našem kraji zaznamenán 28. prosince a nyní již máme potvrzeny informace, že jsou záchyty případů omikronu na úrovni 50 %. Náš kraj se tak překlápí do této mutace covidu,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Tuto skutečnost potvrdil ředitel KHS Michal Bartoš. „Potvrzují se naše předpoklady, že počet nakažených přibude, což ukázaly poslední odběry, kdy bylo potvrzených 600 případů denně,“ uvedl ředitel M. Bartoš s tím, že očekává další strmý nárůst případů nemocných. Nejvíce zasaženy jsou v tuto chvíli okresy v okolí města Plzeň. Informoval Krizový štáb, že bude opakovaně žádat Armádu ČR o přidělení dvou mobilních odběrových týmů, které by byly nasazeny ve FN Bory Plzeň a v nemocnici v Domažlicích.

Podle něj by měly   vyjíždět do případných ohnisek nákazy a  využívány pro posílení kapacit testovacích míst. Zdůraznil také význam ochrany očkování třetí posilující dávkou, která až z 90 % chrání před případnou hospitalizací a těžkým průběhem nemoci. Případná režimová opatření ve zdravotnických zařízeních bude nastavovat jejich vedení.

foto pixabay

Koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jan Beneš potvrdil, že počet hospitalizovaných pacientů klesl a nyní stagnuje. V databázi ISIN je v Plzeňském kraji evidováno celkem 101 pacientů, z toho je 76 pacientů ve standardní péči a 25 v intenzivní péči, z toho 9 na umělé plicní ventilaci a 1 na ECMO.

„Aktuální lůžkové kapacity standardní i intenzivní péče postačují ke zvládnutí potřeby covidových hospitalizací. V nemocnicích stále dominují pacienti s původní variantou delta,“ uvedl prof. Jan Beneš a dodal: „Vzhledem k nakažlivosti varianty omikron lze očekávat spíše strmý nárůst počtu pozitivních záchytů v populaci a tedy se zhruba týdenním zpožděním i nárůst počtu pacientů v nemocnicích koncem tohoto a v následujícím týdnu.“

V tuto chvíli není žádný pacient s mutací omikron hospitalizován. Na případný nárůst počtu pacientů jsou zdravotnická zařízení v Plzeňském kraji připravena, kapacita je dostatečná.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Příjmy domácností v prvním pandemickém roce rostly, i když nerovnoměrně

V roce 2020 meziročně vzrostly příjmy českých domácností téměř o 5 %, reálně o 1,7 %. Takzvaná …