Domů / Plzeňský rozhled / Krizový štáb vyhodnotil situaci, nákaza zřejmě kulminuje

Krizový štáb vyhodnotil situaci, nákaza zřejmě kulminuje

Denní počty nově zjištěných nákaz na území Plzeňského v posledních dnech strmě rostly. Nákaza tak podle hygieniků zřejmě v Plzeňském kraji těsně před školními jarními prázdninami kulminuje. „Jen za včerejší den přibylo celkem  3 687 nových případů a dnes bude toto číslo zřejmě překonáno. Také v nemocnicích stále dochází k nárůstu počtu hospitalizací, hlavně z oblasti Plzeňska. Denně je to 10 až 15 pacientů,“ říká hejtmanka Ilona Mauritzová.

z jednání krizového štábu

Denní počet nákaz přesahuje v těchto dnech i dříve celoměsíční záchyty. Za Plzeňský kraj činí týdenní nárůst zhruba o 99 procent více. Jsou to čísla rekordní a   je možné, že budou tento týden opět překonána. Vyšší nemocnost se již přesunula   i do starších věkových skupin.

Počty hospitalizovaných a trendy jejich nárůstu

Koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jan Beneš potvrdil, že aktuální 7denní průměr incidence činí v Plzeňském kraji 2565/100tis., přičemž před týdnem 26. ledna byl 1700/100tis. „V nemocnicích je k dnešnímu dni podle databáze ISIN hospitalizováno celkem 165 pacientů, z toho 17 v intenzivní péči a 11 na umělé plicní ventilaci (z nich je 8 omikronových). Tito hospitalizovaní pacienti mají zatím spíše lehké průběhy onemocnění, ale z důvodů komorbidit vyžadují přijetí do akutní péče. Mírným způsobem se mění i věkové složení pacientů. Setkáváme se nyní  ve větší míře s potřebou příjmu dětí, u nichž v důsledku horeček a gastrointestinálních příznaků dochází k dehydratacím a potřebě léčebných intervencí,“ popsal situacia dodal, že růst hospitalizací očekává   i během dalších 10 dnů.

I při výpadku zdravotnického personálu (333 zdravotníků) je při současně nastavených karanténních opatřeních situace v nemocnicích zatím zvládnutelná, v některých nemocnicích je využívána pracovní karanténa.

Situace v pobytových sociálních službách

Filip Zapletal, vedoucí Odboru sociálních věcí informoval členy krizového štábu, že se situace v pobytových zařízeních sociálních služeb zhoršila. Počet zaměstnanců, kteří nejsou na pracovišti z důvodu karantény, nebo OČR je celkem 328. „To je téměř 12 %, což je nejvyšší číslo od 4. 11. 2021, od kdy sledujeme údaje z pobytových služeb,“ prohlásil Zapletal. Vyšší je i počet covid pozitivních zaměstnanců, celkem 83, což jsou téměř tři procenta, dodal. Nejvyšší počet nepřítomných zaměstnanců (více než 20%) je v MUSS Plzeň a v sociálním a zdravotním centru Letiny.  

Covid pozitivních klientů je 38, tj. necelé 1 %. Je to o 26 klientů více, než minulý týden. Terénní a ambulantní služby ale žádné větší problémy, které by ohrožovaly poskytnutí služeb klientům, nehlásí. Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek v Janovicích nad Úhlavou je aktuálně v karanténě kvůli pozitivitě jedné pracovnice.  

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Dárci vybrali rekordní částku pro zvířata v plzeňském útulku , sbírka pokračuje

Opět po roce byla v plzeňském Útulku pro zvířata v nouzi rozpečetěna sbírková pokladna, do které přispívali …