Domů / Plzeňský rozhled / Která alej z Plzeňského kraje zaboduje letos?

Která alej z Plzeňského kraje zaboduje letos?

Hledá se nejkrásnější alej nebo stromořadí se silným příběhem.  Lidé mohou zasílat své nominace do soutěže pořádané spolkem Arnika až do konce října letošního roku. Zájemci mohou nominovat své favority na webu www.alejroku.cz s fotografií a krátkým příběhem.   V Plzeňském kraji loni zvítězila dubová alej k Památníku pod Vlčí horou u Černošína. Která se stane nejoblíbenější letos?

Alej k Památníku pod Vlčí horou u Černošína byla vysázena kolem roku 1930 a každý vysazený dub znamená jeden ztracený život. Alej 35 dubů je dodnes připomínkou zemřelých vojáků a občanů z 1. světové války.

Nominace alejí a stromořadí může zasílat každý během výletů a dovolených po celé České republice, kdy se koruny stromů krásně zelenají, a to od června do konce října 2019. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. Stejně jako v minulých letech může o vítězství aleje rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

„Ať už alej roku 2019 roste kdekoli a ať už zvítězí díky své kráse nebo díky silnému příběhu, těšíme se, až se s ní seznámíme. Snad jí titul pomůže, aby naši krajinu zdobila ještě dlouho,“ uvedla Karolina Kostićová z Arniky.

Alej přátelství u jezera Medard

Jako každý rok se soutěží ve dvou kategoriích o nejoblíbenější alej a nejkrásnější fotografii. O nejoblíbenější aleji rozhodnou lidé hlasováním na webu www.alejroku.cz na podzim letošního roku. Arnika kompletní výsledky zveřejní v lednu 2020.  Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Hledejte proto  nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte   mladé aleje, které jste vysadili a o které budete pečovat i v příštích letech.

Loni lidé nominovali rekordních 92 alejí z celé České republiky. V minulém ročníku ankety triumfovala dubová Alej přátelství na Sokolovsku, kterou teprve loni vysázela stovka rodin ke stému výročí založení Československa. V ročníku, ve kterém hlasovalo více než 9 tisíc lidí, získala 1592 hlasů.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Další šetření o používání informačních technologií odstartovalo

V tomto dubnovém týdnu začalo každoroční zjišťování  Českého statistického úřadu o používání informačních technologií v českých …