Domů / Plzeňský rozhled / Ledňáčky Finále Plzeň získaly Domestik a Mimořádná zpráva

Ledňáčky Finále Plzeň získaly Domestik a Mimořádná zpráva

Udělením cen Zlatý ledňáček skončil v úterý 16. dubna 32. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Jako jediný domácí festival má v hledáčku svého zájmu českou filmovou, televizní i internetovou tvorbu a také počiny, které vznikly v české koprodukci. Letošním tématem, které se prolínalo celou šestidenní přehlídkou, byla oslava českého filmu. Závěrečný ceremoniál uvedli festivaloví moderátoři Jan Cina a Petr Vančura.

Jíra, Sedlák, Hofová, Šulcek, Jurásek – Domestik

Hlavní cenu, Zlatého ledňáčka, v kategorii Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film udělila porota dramatu režiséra Adama Sedláka Domestik, vyprávějícího o proměně vášně v sebedestruktivní obsesi. Předsedkyně poroty, dramaturgyně, programová poradkyně několika festivalů a zakladatelka prvního filmového festivalu v Británii věnovaného rakouské kinematografii Loreta Gandolfi k vítěznému snímku uvedla:  „Ve sterilním a minimalistickém prostředí se rozvíjí složité psychologické a emocionální podmínky, které vedou k hluboce znepokojivému a děsivému zážitku. Důvtipnou skladbou vizuálního jazyka a zvukové palety film usiluje o prozkoumání hlavních tematických myšlenek svěžím a originálním přístupem.“

Alžběta Noll, Mimořádná zpráva

Zlatého ledňáčka za Nejlepší dokumentární film obdržel snímek Tomáše Bojara Mimořádná zpráva, přinášející autentický vhled do práce novinářů tradičních médií v dnešní zrychlené, informacemi přehlcené době. „Porotu snímek zaujal pro filmové situace, které se odehrávaly v nejběžnějších okamžicích a z nich bylo možné reflektovat širší skutečnost. Humor zvýraznil kafkovské mocenské struktury a ukázal, že naše krize není o fake news, ale o fake systému,“ řekla k verdiktu poroty pro dokument její předsedkyně, německá dramaturgyně, kurátorka, pedagožka a spisovatelka Grit Lemke.

Ondříček, Reitler, Režný – Dukla61

Ocenění za Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii cyklická tvorba si odnesl čtyřdílný kriminální thriller Rédl v režii Jana Hřebejka. Nejlepším televizním a internetovým projektem v kategorii film a minisérie se stal dvoudílný televizní film Davida Ondříčka Dukla 61.

„Tento ročník byl výjimečný svou návštěvností, která nás až překvapila. Několik dní před začátkem festivalu jsme měli některé projekce zcela vyprodané a několik jsme přidávali. Překvapilo nás, že obrovský zájem nebyl jen o úplně nové filmy a jejich předpremiéry a premiéry, ale i o snímky, které jsou v českých kinech vnímány jako okrajovější. Festivaloví návštěvníci si je nenechávají uniknout. Těší nás účast hostů i veřejnosti. Máme také radost, že do Plzně na festival přijíždí čím dál tím víc tvůrců a herců z mladé generace, a že je baví. Ceníme si také spolupráce s mezinárodními hosty,“ sdělila ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Jan Štern – Rédl

Festival navštívilo 14 500 diváků, dorazila také celá řada herců, tvůrců a českých i zahraničních filmových profesionálů. Uvedeno bylo celkem 127 projekcí včetně třech přidaných. V letošním programu měli diváci možnost zhlédnout 12 premiér a předpremiér, o Zlaté ledňáčky se utkalo 28 soutěžních snímků a 7 krátkometrážních studentských filmů.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Strážníci kontrolovali psy a jejich majitele

Na pejskaře se zaměřili při  mimořádné kontrolní akci strážníci městské policie v centru Plzně. Hlavním úkolem …