Domů / Plzeňský rozhled / Léto zprostředkuje historii a atmosféru Porty v Plzni

Léto zprostředkuje historii a atmosféru Porty v Plzni

Město Plzeň s podporou Plzeňského Prazdroje a. s. připravilo pro plzeňskou veřejnost i návštěvníky města prázdninový program, který připomene slavná léta festivalu Porta v Plzni. Léto bude patřit výstavě, jež zprostředkuje historii a atmosféru Porty v Plzni ve fotografiích, představí plakáty a časopisy Portýr i kapely a písničkáře, kteří získali ocenění právě na výstavišti a následně v lochotínském amfiteátru. Výstava ve Smetanových sadech začíná 8. července vernisáží s vystoupením Jaroslava Samsona Lenka, dále ji doprovodí tři koncerty U Branky a program na nádvoří Plzeňského Prazdroje. 

Nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj

„Plzeňskou éru začala Porta, festival příznivců country a trampské hudby, před 40 lety, v červenci 1981. Nejdříve v areálu výstaviště, o dva roky později v lochotínském amfiteátru. Stala se jakýmsi ostrůvkem svobodného myšlení, vyvrcholila v roce 1989, kdy se za čtyři dny na ní vystřídalo na 35 tisíc lidí. Byly to časy, na které se nezapomíná, a proto jsme s podporou Plzeňského Prazdroje připravili výstavu nazvanou ‚Fenomén Porta, 1981-1991, Plzeň‘ i doprovodné koncerty,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa.

Výstavu doprovodí U Branky 9. července koncerty Slávka Janouška a Luboše Vondráka, dne 16. července skupiny Klíč, 30. července zahraje E.F.S. – Experimentální folkové studio, koncerty začnou vždy v 18 hodin. Na nádvoří Plzeňského Prazdroje se pak 23. července uskuteční koncert skupin COP, Žalman a spol. a Kamelot, a to od 16:30 hodin. Koncerty U Branky budou zdarma, v Plzeňském Prazdroji vstupné činí 50 korun. 

V historii festivalu patří 80. léta  k těm nejúspěšnějším. Každým rokem se zvyšoval počet návštěvníků. Porta se stala jakýmsi ostrůvkem, když ne svobodného vyjadřování, tak alespoň svobodného myšlení. Tehdejší režim Portu sice podporoval, ale zároveň zakazoval nechtěné písničky i interprety. Vrcholem se stala Porta roku 1989 s návštěvností na 35 tisíc lidí.

Výstavu připomínající plzeňský fenomén připravili Pavel „Major“ Vorel, Petr Vrobel a Michal Jupp Konečný s využitím podkladů od široké sítě muzikantů, přátel a pamětníků. Výstava zve i na letošní ročník festivalu Porta, jehož finálový večer se koná v Řevnicích (www.porta-festival.cz) ve dnech 16. až 18. července 2021. Na letošní připomenutí Porty v Plzni naváže v roce 2022 Západočeské muzeum v Plzni výstavou v termínu od 18. března do 11. srpna 2022.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …