Domů / Plzeňský rozhled / Letošní loveckou sezónu zahájili prvním honem v Litohlavech

Letošní loveckou sezónu zahájili prvním honem v Litohlavech

Je podzimní ráno. Muži v zelených kamizolkách a jejich nepostradatelní čtyřnozí pomocníci nejrůznějších plemen se pomalu scházejí. Důvodem  je zahájení lovecké sezóny v Litohlavech na Rokycansku.  První letošní hon  začíná  slavnostním nástupem za zvuku loveckých signálů, na kterém všechny přítomné srdečně vítá honební starosta myslivecké společnosti Litohlavy – Klabava pan Miloslav Brada. Kromě organizačních záležitostí připomíná i bezpečnost při lovu. Samozřejmostí je kontrola loveckých lístků a zákonného pojištění. Vlastní hon tak může začít.

Nastupujeme tiše na stanoviště a honci se na povel lovecké trubky dávají do pohybu. Zanedlouho zaznívá štěkot psů a volání honců o přítomnosti černé zvěře. V leči může být kromě nich přítomna liška i drobná zvěř, která se však v této leči neloví. Slyšet jsou první výstřely. Na výloži, která je součástí každé leče, leží šest divočáků, což značí velký úspěch. Svatý Hubert byl tedy na straně lovců a dopřál přítomným myslivcům historický úspěch co do počtu ulovených divokých prasat. Po nezbytném ošetření zvěřiny nastupujeme další leč. Zde přálo štěstí lišce, která proklouzla z leče.

„Po třetí leči následuje výborné a bohaté občerstvení, po kterém nastupujeme k dalšímu lovu. Než se tak stane, probíhá kontrola Policie ČR, která nezjišťuje žádná pochybení. Atmosféra je úžasná, neboť myslivci jsou veselá parta lidí se stejným zájmem. Navíc se  lov zcela mimořádně daří, takže o zážitky   není nouze, stejně tak o veselé historky z předešlých mysliveckých akcí. Myslivci jsou i velice pracovití, přičemž dokáží přiložit ruku k dílu nejen při opravách mysliveckých zařízení, ale především při zvelebování krajiny. Jen litohlavský spolek, který sdružuje zhruba dvacítku myslivců nejen z Litohlav, ale i Klabavy, Plzně či Rokycan již vysázel několik tisíc stromků a keřů,“ říká Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany.

Od roku 1994 na těchto aktivitách úzce spolupracuje s rokycanskými ochránci přírody a dnes jsou již vidět výsledky společné práce. Roztroušená zeleň v krajině tak skýtá nejen úkryt volně žijícím živočichům, ale nabízí i potravní a hnízdní možnosti. Litohlavští myslivci se však podílejí i na organizaci dětského dne či úklidu obce. Desítky odpracovaných hodin, pečlivá celoroční péče o zvěř nebo zachovávání starých mysliveckých tradic patří k nejčastějším činnostem dnešního myslivce. A lov? Ten je až na posledním místě. Výsledek toho dnešního, který byl kromě přátelské atmosféry doprovázen i typickým podzimním počasím byl mimořádný – šest divočáků, jeden zajíc ulovený psem a šedesát jedna bažantů.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Lyžovat se na šumavském Špičáku bude až do konce března

Na šumavském Špičáku připadlo v tomto týdnu několik centimetrů prašanu a i dnes trvale sněží v teplotách …