Domů / Plzeňský rozhled / Masarykova obecní knihovna je v Mirošově už od roku 1919

Masarykova obecní knihovna je v Mirošově už od roku 1919

Mirošovská knihovna oslaví stoleté výročí. K tomuto jubileu  se 18. května uskuteční odpoledne otevřených dveří s grilováním. 

Obecní knihovny spolu se školami vždy patřily k důležitým ostrůvkům vzdělanosti na venkově. Ta v Mirošově byla pod názvem Masarykova obecní knihovna založena na počátku roku 1919 a od roku 1991 podtrhuje úvodní tvrzení i faktem, že sídlí v budově bývalé školy. S půjčováním knih se však díky Občanské besedě v Mirošově začalo mnohem dříve, už na konci 19. století.

Masarykovu obecní knihovnu počátkem roku 1919 ustanovily zdejší spolky. Ty také propůjčily první knihy do jejího fondu. Knihovna se 713 výtisky byla slavnostně otevřena 18. května 1919. Obyvatelé Mirošova toužící po vědění si tehdy chodili tiskoviny půjčovat do budovy městského úřadu.

Přesně sto let po slavnostním otvevření si toto významné datum v Mirošově připomínáme. Odpoledne otevřených dveřích bude v prostorách knihovny zahájeno ve 14 hodin. Akce je spojena nejen s mluveným slovem významných činovníků a prohlídkou knihovny, jejíž fond dnes čítá přibližně 25 tisíc svazků, ale později i s grilováním za zvuků country.

Odkaz: Mětská knihovna Mirošov – https://knihovnamirosov.webk.cz/

Foto: Budova staré školy, dnešní Městské knihovny v Mirošově, autor: Eva Rothová

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Dokument Voda ztracená a vrácená – unikátní záběry ze Šumavy

Půlhodinový snímek Voda ztracená a vrácená z dílny Radka Plíhala popisuje vliv odvodnění krajiny na její …