Domů / Plzeňský rozhled / Mateřinka U Saské brány slaví letos 120. výročí postavení budovy školy

Mateřinka U Saské brány slaví letos 120. výročí postavení budovy školy

Chcete vědět, jaká byla mateřinka dříve a jaká je dnes? Pokud ano, stačí,  když přijdete 29. května v 15 hodin do Mateřské školy Rokycany, U Saské brány. Tam na vás čeká nejenom bohatý program, ale také se dozvíte, vše, co by vás mohlo zajímat o tomto unikátním výročí, zve ředitelka školky Věra Zagorová.

Právě toto mateřské škole předcházela tzv. „Opatrovna pro malé dítky“, která vznikla podle první kroniky již v roce 1838. Zpočátku sídlila opatrovna v kasárnách zvaných Saská, později na různých místech Rokycan. Saská brána byla zbořena a na místě původních kasáren postavilo město budovu č. 39 pro opatrování dětí ve věku tři až šest let. Plány nakreslil místní stavitel Bohuslav Ryšavý a stavba přišla na 29 892,92 korun. S výstavbou se začalo v srpnu 1903 a 15. září 1904 byl zahájen provoz v klasické jednopatrové budově.  Roku 1929 byla povolena výnosem zemské školní rady v Praze změna opatrovny na mateřskou školu.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …