Stoletou historii Plzeňské filharmonie představuje město Plzeň v nové publikaci. Na 123 stranách čtenáři najdou zajímavý obrazový materiál, často dosud vůbec nezveřejněný, který byl zapůjčen z archivů i soukromých sbírek.
„Publikace určitě potěší každého milovníka symfonické hudby i historie. Přibližuje mnoho výjimečných koncertů i hudebníků, kteří Plzeňskou filharmonií prošli, a zároveň prezentuje současnou podobu souboru, jeho širokou koncertní činnost i zajímavé mezníky v jeho tvorbě. Autorům se podařilo shromáždit zajímavý obrazový materiál z archivů Plzeňské filharmonie, Českého rozhlasu Plzeň i Archivu města Plzně a především ze soukromých sbírek. Kromě fotografií čtenáři v brožuře najdou také dobové plakáty, pamětní listiny, novinové články i dopisy. Jeden z nich je například adresován slavnému houslistovi Janu Kubelíkovi a jsou v něm domlouvány podrobnosti jeho plzeňského vystoupení v roce 1939,“ představuje publikaci s názvem Plzeňská filharmonie 100 náměstkyně primátora města Plzně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková.
„Stá, jubilejní koncertní sezóna 2019/2020 se honosila reprezentativní dramaturgií, ale bohužel byla na jaře letošního roku přerušena koronavirovou pandemií. Přesto jsme cítili potřebu informovat veřejnost i o průběhu této sezóny, protože i ta se již stala historií Plzeňské filharmonie. Čtenáři publikace se mohou seznámit i s bohatým spektrem dirigentských osobností, které profilovaly uměleckou tvář Plzeňské filharmonie,“ doplnila ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.
Publikace Plzeňská filharmonie 100 vznikla ve spolupráci Odboru kultury Magistrátu města Plzně s Plzeňskou filharmonií, a to jako odezva na velký zájem odborné i laické veřejnosti o loňské výstavy a akce mapující sté výročí založení tohoto hudebního tělesa i jeho současnost. Náměstkyně Eliška Bartáková připomněla, že jde o další počin z edice Významné plzeňské kulturní osobnosti a události: „Touto edicí město již od roku 2012 vzdává hold výjimečným uměleckým osobnostem, které v Plzni žily a působily, a také mapuje unikátní okamžiky plzeňské kulturní historie. V edici jsme již plzeňské veřejnosti představili například významné umělce jako byli Jiří Trnka, Vendelín Budil, Josef Skupa, Ladislav Sutnar či Miroslav Horníček.“
Brožura je k získání bezplatně. Jako první ji obdrželi večer 1. října v Měšťanské besedě návštěvníci zahajovacího koncertu abonentní řady Platina. Publikace Plzeňská filharmonie 100 je také k dostání v Informačním centru města Plzně a na Odboru kultury Magistrátu města Plzně.