Domů / Plzeňský rozhled / Michal Dvořák – radní pro sport „na plné pecky“

Michal Dvořák – radní pro sport „na plné pecky“

Na plné pecky hrál hokej, tak ho pamatují fandové, kteří mu v čase, kdy vyjížděl na ledovou plochu za Indiany, neřekli jinak než Dvořka. A na plné pecky byl rozhodnutý dělat i politiku. „ Nevím jestli úplně politiku, chtěl jsem prostě pomáhat sportu v Plzni. Popravdě, schůzování je mi dodnes cizí, na radnici trávím jen nezbytně nutný čas, úředničina mi k srdci moc nepřirostla, ale patří to k tomu,“ říká zcela otevřeně radní pro sport a podnikání města Plzně Michal Dvořák (Občané patrioti). A druhým dechem už je ve „svém“ živlu. 

„Pořád je to o stejném, boj o každou korunu, podpora hlavně dětí, mládeže a hendikepovaných spoluobčanů. Máme super výsledky ve vrcholovém fotbale, hokeji, atletice, házené a mohl bych pokračovat. Strašně důležité je ale Plzeňany rozpohybovat, jinak to v budoucnu nebude.  Byl jsem doslova vyděšený, když jsem zjistil, že  děti v celém kraji jsou vyhodnocené v ČR jako – nejlínější – tedy slušně řečeno, nejméně fyzicky zdatné,“ přemýšlí Michal Dvořák.   Proto také v Koncepci sportu, dokumentu, který považoval za svůj velký cíl,  myslel hlavně na mládež a její zázemí. Věřil, že srozumitelná koncepce sportu může přesvědčit o skutečné potřebě zvýšení dotací.

 „Vcelku se to daří, i díky podpoře ostatních radních,  hendikepovaní sportovci poprvé dostávají od radnice více než půl milionu ročně. Vedle již funkční fotbalové akademie se připravuje založení tenisové, hokejové,  triatlonové a další. Sportovním klubům, a tedy opět hlavně dětem a mládeži, určitě pomůže dohoda všech čtyř velkých městských obvodů, které ze svých příjmů z hazardu přispěly do zvláštního fondu na investice do jejich zařízení. Část prostředků přidalo město, dnes je to už deset milionů korun. Důležitá je podpora sportovních tříd i  zvyšování hodin věnovaných pohybu ve školách v rámci tělocviku.  Děti by měly mít hodinu pohybu denně. Jde to ztuha,  ale jde,“ sděluje Dvořák.

„Na plné pecky“ se začal věnovat i zázemí pro sportovce. Podařilo se vyřešit  dlouhodobý problém sportoviště na Prokopávce, na Slovanech je v plánech výstavba další haly, v každém obvodě počítá se  street work out hřištěm. Tři z nich už vznikají. Spolupráce s  profesionálním sportem dostala novou „obrácenou„ podobu. Ve společném Memorandu se zavázaly tři kluby –  fotbalisté, hokejisté a házenkáři – přispívat z prodeje každého profesionála odchovaného  v Plzni do fondu na podporu  mládežnického sportu.
„Právě výsledky našich profíků odhalují problém, který budeme muset řešit. Vím, jak moc všem klubům i jednotám chybějí prostředky na kvalitní trenéry, kteří mají na formování dětí zásadní vliv,“ dodává Dvořák.
Ví, o čem mluví, i při své náročné práci radního se stále stará o malé sportovce. Ráno co ráno je chodí trénovat. Poslední dobou už pak cestou, letem světem, jak je mu vlastní, přemýšlí, na co nezapomenout u akce, která Plzeň řadí mezi čtyři výjimečná města v republice. V srpnu za Plazou po celou obdobu Olympijských her bude olympijské studio  plné dětí, sportu a zábavy. Je to první krok k tomu, aby Plzeň byla městem akcí celostátního  a mezinárodního významu, hlavní úkol i přání radního pro sport a podnikání Michala Dvořáka.

Na snímku primátor města Martin Zrzavecký a Michal Dvořák děkují dvojčatům Sandře a Alexandře Halounovým za úspěchy na Olympijských hrách mládeže v Lillehammeru.

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …