Domů / Plzeňský rozhled / Momentálně si Kryštof ještě užívá sluníčka v Senegalu

Momentálně si Kryštof ještě užívá sluníčka v Senegalu

Zatímco my už třetí měsíc zase dřepíme doma na zadku a za chvilku možná nebudeme moci ani vytáhnout paty dál než 15 km od baráku, on si od srpna létá po světě, každý den za potravou kolikrát až stovky kilometrů. A bez roušky. Řeč je o našem Kryštofovi, čápu bílém s batůžkem, kterého jsme s Bohoušem Máškem vypustili (31. 7. 2020) u Chocenic na jižním Plzeňsku. Tato slova pronesl Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva, Záchranná stanice živočichů Plzeň. Tady jsou jeho další vzpomínky a zajímavosti. 

V tu dobu to bylo po třech letech (ode dne 21. 6. 2017), co jsme ho jako nevzletné mládě s Milošem Paiskerem kroužkovali na hnízdě v Brodu nad Tichou (Tachovsko) na našem betonovém sloupu s umělou hnízdní podložkou na zahradě u manželů Bernasových, kteří hnízdění a hnízdo čápů v Brodu zachránili.

Tenkrát  ještě nikdo z nás netušil, že se s tímto mrňousem setkáme tři roky poté (19. 7. 2020) s Radkem Zemanem v oplocení radiokomunikačního vysílače u Města Touškova (Plzeň-sever). Noční pád z vysílače na malý oplocený pozemek zarostlý vysokou trávou se bohužel pro čápa neobešel bez modřin a poranění, a tak Kryštof strávil v naší Záchranné stanici živočichů Plzeň necelé dva týdny, než mohl být zase vypuštěn a vrácen zpět do volné přírody.

Samozřejmě jsme potřebovali vědět, jak se bude čáp po léčbě chovat, a tak jsme se rozhodli po zkušenostech z předešlých let i jemu dát na záda malý batůžek (satelitní vysílačku). Od té doby Bohumil Mášek sleduje dvakrát za den na monitoru svého počítače téměř každý jeho krok, přelet i pohyb.

Kryštof je tři roky starý čáp, což je mezi čápy už mazák. V reálu to znamená, že byl v Africe minimálně už tři zimy, tato je jeho čtvrtá. U čápů bílých jsou tři roky zároveň i věkem dospívání ve znamení hledání partnera a v následném roce i hnízda a hnízdění. To by podle všeho mohlo proběhnout tento rok (2021) právě u nás v ČR a ideálně i v západních Čechách.

To je však ještě hodně daleko a poměrně i hodně nejisté, jelikož v současné době je Kryštof vzdušnou čarou přes 5.500 km od svého domova. Navíc i v Africe na naše čápy číhá mnoho nebezpečí a to už nemluvím o cestě zpět.

Momentálně si však Kryštof zatím ještě užívá sluníčka v Senegalu v okolí města Touba v regionu Diourbel a podle Bohouše navštěvoval přítok řeky Gambia Ríver u hranice Senegal- Gambie a střídavě se vracel do Touba. Tam se zdržuje na místních skládkách a okolí, kde je v této době dost kobylek, sarančat a nepohrdne ani termity.

Tak mrkněte na přiložené mapy od Bohouše a myslím, že my všichni můžeme Kryštofovi momentálně jeho volný pohyb a pobyt v Senegalu pouze tiše závidět. 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …