Domů / Plzeňský rozhled / Mouřenec zve na přednášku o freskách i na koncert barokní hudby

Mouřenec zve na přednášku o freskách i na koncert barokní hudby

„Od gotiky k baroku“, tak nazval spolek Přátelé Mouřence další pokračování cyklu Mouřenecké léto 2022. Při večerním pořadu, v sobotu 20. srpna od 18 hodin, mohou lidé v kostele sv. Mořice nad Annínem vyslechnout přednášku historika umění prof. Jana Royta o mouřeneckých středověkých freskách. Zároveň ale uslyší i převážně barokní skladby v podání mladých muzikantů – houslistky Kristýny Prančlové a varhaníka Jakuba Davida Smešného.

Profesor Jan Royt působící na Univerzitě Karlově na Mouřenci přednáší pravidelně každý rok. „Je naším pravidelným hostem a přítelem Mouřence. Zná naše fresky ze 14. století dokonale, a to už od jejich objevu v 90. letech minulého století. My, laici, při prohlídkách kostela vyprávíme o freskách jen stručně, pan profesor Royt jde do podrobností a poutavým způsobem nás seznamuje i s kontextem. Každý rok se dozvídáme střípky z historie těchto maleb,“ láká na sobotní pořad v kostele organizátor Lukáš Milota a dodává: „Snažíme se přednášku každý rok trochu pozměnit, a proto jsme ji letos zabalili do koncertu klasické hudby. Výklad o gotických freskách tak po chvíli vystřídají barokní skladby. Angažovali jsme výborné mladé umělce, Kristýnu Prančlovou a Jakuba Davida Smešného.“

O necelý týden později pozve šumavský Mouřenec na další koncert. V pátek 26. srpna od 20 hodin zahraje a zazpívá v kostele klatovská skupina Elias. Posluchači se můžou těšit na spirituály a další písně ve vícehlasých úpravách.

Až do konce prázdnin zve Mouřenec na komentované prohlídky. A to vždy v pondělí, ve středu, v pátek a v neděli od 16:30 hodin. V sobotu jsou prohlídky v 11 hodin. To platí celoročně, tedy i o prázdninách. Nárazově zve Mouřenec i sklářská kaple v Anníně na noční prohlídky. Termíny zveřejňuje spolek Přátelé Mouřence na webových stránkách www.pratelemourence.cz nebo na mouřenecké facebookové stránce.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Další šetření o používání informačních technologií odstartovalo

V tomto dubnovém týdnu začalo každoroční zjišťování  Českého statistického úřadu o používání informačních technologií v českých …