Domů / Plzeňský rozhled / Myslivci ověřovali vlohy svých loveckých psů

Myslivci ověřovali vlohy svých loveckých psů

Lovecký pes neodmyslitelně patří k výkonu práva myslivosti a jeho připravenost pro využití v praxi je nejen nutností, ale i častým zájmem samotných chovatelů nejvěrnějších čtyřnohých přátel člověka. Proto si někteří z nich dali dostaveníčko v Litohlavech na Rokycansku, kde se konaly jarní zkoušky či zkoušky vloh, jak se jim velice často říká. 

„Tyto zkoušky jsou potřebné především z chovatelského hlediska, neboť na nich pes nejlépe ukáže vrozené vlastnosti, které nejsou dosud ovlivněné vyšším stupněm výcviku. Navíc jsou důležité i z hlediska kontroly dědičnosti a některé kynologické kluby mají účast na těchto zkouškách i důvodem uznání chovnosti. Proto je žádoucí, aby se jich zúčastnilo co nejvíce psů, i když to nejsou zkoušky lovecké upotřebitelnosti. Každopádně si pejsek či fenka vyzkouší atmosféru zkoušek, stejně tak jako vůdce,“ sdělil Pavel MOULIS, myslivec a předseda ZO ČSOP Rokycany.

Přátelská atmosféra v Litohlavech, přivítala téměř třicet psů nejrůznějších plemen. Zastoupeni byli především jezevčíci, křepeláci a ohaři.     Rozhodčí, se kterými se pravidelně na Rokycansku setkáváme, posuzovali   především vrozené vlastnosti psů. Jednalo se zejména o nos, hledání či slídění, zájem o stopu zvěře, chování po výstřelu i poslušnost. Záleželo pochopitelně i na tom, do jaké skupiny byl lovecký pes zařazen, což v praxi znamená, že jiné nároky na práci jsou kladeny na slídiče či ohaře.

Vítězem ve skupině ostatních plemen se stala fena anglického kokršpaněla Sira z Březnického Balkánu se ziskem 192 bodů, kterou vedla Lenka Pondělíčková Levá.   Vítězem ve skupině ohařů se stala fena malého münsterlandského ohaře Casey z Louštínského vrchu se ziskem 225 bodů s vůdcem Tomášem Zíkou.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Podíl osob pod hranicí ohrožení příjmovou chudobou vloni mírně klesl

Čisté peněžní příjmy českých domácností vzrostly v roce 2022 meziročně o 7,7 %, reálně však …