Domů / Plzeňský rozhled / Na budovách plzeňského magistrátu přibyly nové včelí úly

Na budovách plzeňského magistrátu přibyly nové včelí úly

Počet včelích úlů, které má instalované na střechách tří magistrátních budov, se rozšířil už koncem března. Jejich množství se zvýšilo o jeden včelín na každé ze střech. Včelám tak nyní slouží devět příbytků. Magistrát města Plzně má úly na svých střechách umístěné již pátým rokem. Projektem město reaguje na fakt, že populace včel je čím dál více ohrožena. 

„Jednu z nejdůležitějších rolí v našem ekosystému hrají právě včely. Ne nadarmo se říká, že včela je synonymem života. Bohužel už se jedná o velmi ohrožený druh. V Plzni se jejich chovu díky rozmanitosti kvetoucích stromů a keřů v parcích, které obklopují historické centrum, naštěstí velmi daří. Mají navíc profesionální péči. Městské včelaření je v posledních letech velmi populární, z čehož mám radost. Projekty, které jsou přátelské k přírodě a pozitivně ovlivňují životní prostředí, město dlouhodobě podporuje,“ řekl primátor Plzně Roman Zarzycký.

Po úspěšném zahájení a průběhu pilotního chovu včel v roce 2019, kdy magistrát umístil první dva včelí úly na střechu budovy historické radnice na náměstí Republiky, se v roce 2021 včelstva rozšířila o další dva úly, a to na budově ve Škroupově 4 a na Koterovské 162.  O včelstva se v Plzni stará Pavel Mach, který má s jejich chovem bohaté zkušenosti. Pečuje o ně i na jiných budovách, mimo jiné v Centru robotiky nebo na 21. základní škole. 

Včely jsou na střechách pravidelně monitorovány. Lidé je mohou sledovat on-line na webových stránkách vcelynastrechach.cz/strechy. Na uvedeném odkaze je možné sledovat dění uvnitř i vně úlů.  „Dále je zde uvedeno grafické znázornění důležitých údajů po jednotlivých dnech, které reflektují aktuální informace o úlech a včelách. Na základě těchto údajů mohou včelaři rychle reagovat na případné problémy či nedostatky v úlech,“ informoval ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně Petr Triner, do jehož gesce patří správa magistrátních budov.

Stočený med se využívá pro propagační účely města.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …