Domů / Plzeňský rozhled / Na Dni Českého lesa v Železné vyrostla obří koule

Na Dni Českého lesa v Železné vyrostla obří koule

Při  toulkách Českým lesem můžete nyní narazit na podivnou dřevěnou stavbu. Toto dílo vyrostlo v lese v osadě Železná u Bělé nad Radbuzou u příležitosti 15. ročníku akce Den Českého lesa, který se nesl v duchu LAND ARTU.

Land artová instalace Vesnice, foto Václav Bystrický

Tato krajinná instalace pochází z dílny umělců z ateliéru sochařství ZČU Plzeň. Jedním z nich je Jakub Hadrava, autor známých soch duchů v chátrajícím kostele v Lukové, díky nimž se vybraly peníze na jeho opravu.

Na místě, kde se stavba nachází, jsou dodnes patrné základy zaniklých domů. Dílo s názvem „Vesnice“ vyjadřuje imaginární civilizaci, která navazuje na osídlení minulosti a využívá odpadní dřevní materiál. Účelem je zapojit návštěvníka do reflexe vztahů mezi člověkem a přírodou, např. že příroda nezná hranice v prostoru ani čase. Dílo také upozorňuje na pohnutou historii městečka Železná, kde před válkou žila tisícovka obyvatel. Během studené války se Železná ocitla v hraničním pásmu a většina budov pak beze stopy zmizela, a to včetně zámku a kostela sv. Barbory.

Součástí akce byly komentované vycházky a landartové dílny, kde si návštěvníci vyrobili zajímavé výtvory z přírodnin, malovali na kamínky a zapojili se kolektivního landartového díla. V průběhu celého dne tvořil v parku dřevosochař trůn, z něhož na závěr akce povstal Nikl – lesní ducha Českého lesa a předal ceny vylosovaným účastníkům.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Nejvíce trestných činů v kraji bylo v okrese Plzeň-město – 45,9 %

V Plzeňském kraji bylo v roce 2023 registrováno méně trestných činů než v předchozím roce. Nejvýraznější trestná činnost …