Do prestižní Evropské ceny za ekologické zahradničení se letos přihlásilo 70 projektů z 9 zemí. Porota do finále nominovala 30 z nich – mezi nimi i dva české zástupce, Prvorepublikovou zahradu a Zahradu 5 elementů. O hlavních cenách rozhodují odborníci ve spolupráci s rakouskou organizací Natur im Garten, do online hlasování o cenu veřejnosti se může zapojit každý a svůj hlas udělit hned třem zahradám. Slavnostní vyhlášení cen poroty i veřejnosti proběhne 26. listopadu v rakouském St. Pöltenu.
Prvorepubliková zahrada (Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj) soutěží v kategorii Biodiverzita a adaptace na změnu klimatu. Tato zahrada inspirovaná obdobím první republiky propojuje historické principy zahradničení s potřebami současné rodiny a ekologickým přístupem. Majitelé oživili zničenou půdu a obnovili zahradu ve stylu 20. a 30. let minulého století. To všechno vlastnoručně, z vlastních prostředků a bez použití chemikálií. Více na: www.prvorepublikovazahrada.cz.
Zahrada 5 elementů (Brno) získala nominaci v kategorii Komunitní zahradničení. Vznikla jako komunitní prostor, kde se propojuje práce s půdou, vodou i ohleduplný přístup k zahradničení. Najdete v ní smíšené zeleninové záhony, jedlé trvalky, solární sprchu a sušičku na bylinky, ale i ukázky šetrného zavlažování zakopanými hliněnými nádobami. Nechybí ani semínkovna, kde si návštěvníci mohou vyměňovat osivo květin a zeleniny. V létě zahrada láká na samosběr bylin a ukazuje, jak se dá ekologické hospodaření přirozeně propojit s komunitním životem. Více informací na www.zahrada5elementu.cz
Evropská cena za ekologické zahradničení je prestižní ocenění, které podporuje projekty zaměřené na udržitelnost, biodiverzitu a inovativní přístup k práci se zahradou. Cílem je sdílet příklady dobré praxe napříč Evropou a inspirovat k šetrnějšímu přístupu k přírodě. Více najdete na oficiální stránce soutěže. Hlasovat pro tři favority můžete zde.
Plzeňský rozhled