Domů / Plzeňský rozhled / Na Plzeňsku za půl rok sebrali k recyklaci více než 45 tun baterií

Na Plzeňsku za půl rok sebrali k recyklaci více než 45 tun baterií

Na sběrných místech společnosti Ecobat se celorepublikově v prvním pololetí roku 2023 vytřídilo více než 1 000 tun odpadních baterií. Konkrétně v Plzeňském kraji spotřebitelé odevzdali 46,9 tun, což je o 4 tuny více než za první polovinu roku 2022. Nejčastěji odevzdanou baterií do sběrných boxů je tužková, velikosti AA. Za období leden–červen odevzdal každý obyvatel Plzeňského kraje v průměru 3 baterie tohoto typu.

Podle statistik společnosti Ecobat se podařilo v prvním pololetí letošního roku vytřídit a předat k recyklaci již přes tisíc vybitých baterií. V přepočtu tak každý obyvatel České republiky odevzdal čtyři tužkové baterie. Za příznivými výsledky stojí zvýšený sběr baterií v obchodech a osvěta ve městech a obcích. V konkrétních krajích je patrný trend proaktivnosti i kvality sběrů, stejně jako zvyšující se dostupnost sběrných míst.  

Mezi TOP tři kraje z pohledu celkového sběru za první půl rok 2023 patří Hlavní město Praha (174 tun), Jihomoravský kraj (132 tun) a Středočeský kraj (127 tun), v přepočtu na počet obyvatel je ve vedení Vysočina, Praha a Olomoucký kraj. V meziročním srovnání se mezi absolutní skokany v počtu sebraných baterií řadí Zlínský (+ 30 %), Karlovarský (+ 29 %) a Pardubický kraj (+ 16 %). 

Společnost Ecobat podporuje vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, který svými tématy upevňuje znalosti o problematice a k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí. Jejich aktivity probíhají po celé České republice, napříč kraji.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …