Domů / Plzeňský rozhled / Na slavnostním koncertě zazní i nedokončená Smetanova opera

Na slavnostním koncertě zazní i nedokončená Smetanova opera

Jednou z možností, jak oslavit Rok české hudby, vychutnat si klenoty světových velikánů i zavzpomínat na neprávem pozapomenuté osobnosti české hudby, je v Divadle J. K. Tyla v Plzni slavnostní koncert V hudbě život Čechů. Vrcholem programu bude uvedení Smetanovy nedokončené opery Viola, jejíž libreto na motivy Shakespearovy komedie Večer tříkrálový vytvořila výjimečná česká libretistka Eliška Krásnohorská.

Foto – Irena Štěrbová

Koncert se uskuteční 28. února 2024 na Nové scéně a vystoupí na něm pod taktovkou šéfa opery Jiřího Petrdlíka sólisté, sbor i orchestr opery DJKT. Součástí budou také dva melodramy v podání herečky Moniky Švábové a ředitele divadla Martina Otavy. Návštěvníci koncertu budou mít jedinečnou možnost seznámit se zřídkakdy uváděným fragmentem Smetanovy deváté opery Viola, kterou už skladatel nestihl dopsat.

Smetanova Viola vybočuje z jeho operního díla jak hudbou, tak i námětem, který je vzat ze světové literatury a je na hony vzdálen důvěrně známým smetanovským látkám, vycházejícím z české současnosti, historie i mytologie. To, že právě tato opera zůstala nedokončena, se zdá být až symbolické. Narušovala by homogenitu skladatelova programově českého operního odkazu,“ vysvětluje dramaturg souboru opery Vojtěch Frank.

Úvodem koncertu rozezní sál Nové scény efektní a technicky náročná koncertní árie Bella mia fiamma, addio (Sbohem, můj krásný plameni) v podání sólistky opery, držitelky Ceny Thálie Ivany Veberové. Slavnou skladbu napsal geniální rakouský komponista Wolfgang Amadeus Mozart pro věhlasnou sopranistku Josefínu Duškovou.

V hudbě život Čechů, foto – Irena Štěrbová

Dále se diváci mohou těšit na Dusíkův koncert pro klavír a orchestr. Jan Ladislav Dusík se narodil v Čáslavi, ale většinu života strávil mimo českou kotlinu. Působil v Nizozemí, v Německu, ve Francii a v Anglii a proslavil se jako virtuóz ve hře na klavír a na skleněnou harmoniku, nástroj s charakteristickým „nadpozemským“ zvukem těšící se dobové oblibě. Dusík své současníky oslňoval nejen svou virtuozitou, ale také svým kompozičním stylem, který v mnoha směrech předběhl svou dobu.

V programu se objeví také tvorba Stanislava Sudy, jenž zasvětil Čechám konkrétně Plzni celý svůj život. „Dokonce všechny jeho opery se dočkaly premiéry právě v plzeňském divadle,“ dodává Vojtěch Frank. Na koncertě zazní předehra k opeře Lešetínský kovář, která byla později uvedena v Brně i v Praze.

Program koncertu proloží dva melodramy na slova Jana Nerudy. První z nich je z dílny průkopníka české hudební moderny a dlouholetého šéfa opery Národního divadla v Praze Otakara Ostrčila, který hudebně zpracoval báseň o rytíři Palečkovi ze slavné sbírky Balady a romance. Baladu českou op. 8 z roku 1905 přednese Monika Švábová. Z téže Nerudovy sbírky pochází i Romance o Karlu IV., kterou v podobě melodramu od Otakara Jeremiáše diváci uslyší v podání ředitele divadla Martina Otavy.

Název koncertu – V hudbě život Čechů – jsou slova Bedřicha Smetany, která vyřkl 16. května 1868 při poklepání na základní kámen Národního divadla a vyjádřil tím důležitost hudební kultury v českém obrozeneckém hnutí.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …