Domů / Plzeňský rozhled / Na Špičáku se pojede poslední letošní závod České Enduro Série

Na Špičáku se pojede poslední letošní závod České Enduro Série

Sportovní areál Ski&Bike Špičák přivítá tuto neděli 13. září finálový závod České Enduro Série – Enduro Race Špičák. První kategorie z celkových 12 odstartují z prostoru před nástupem na lanovku v 9 hodin ráno. Vyjíždět se bude ve skupinách po deseti závodnících v pětiminutových intervalech. Předpokládaný konec je okolo 16 hodiny, kdy budou vyhlášeny výsledky. 

V mužských kategoriích včetně té elitní je už nyní přihlášeno 129 cyklistů. Nechybí mezi nimi tradiční jména spojené s cyklistickým endurem v ČR – Přemek Tejchman (druhý v průběžném absolutním pořadí české série), Milan Myšík (zatím třetí), Michal Priokop (vítěz SP ve fourcrossu, zatím 12.). Ale figurují v ní i známí sjezdaři, kteří se na Špičáku účastní mezinárodních downhillových klání – Matěj Charvát (průběžně pátý) nebo matadoři bratři Hynčicové. Průběžné pořadí po pěti odjetých závodech České enduro série pak suverénně vede letošní mistr republiky v downhillu Stanislav Sehnal (v červenci právě u nás na Špičáku).       

Špičácký závod letos spolu s Klínovcem patří mezi jediné dva podniky v ČR, kde si mohou jezdci vyjet body a nominaci do světové Enduro World Series. Na startu tak opět bude i řada zahraničních účastníků především z Německa, Slovenska, Rakouska, Švýcarska nebo Polska.

„U nás v areálu se pojedou z celkových pěti dvě erzety (pozn.: rychlostní zkoušky) a jezdci využijí při přejezdu i lanovku na vrchol Špičáku. Pak se podívají ještě na další blízké vrcholy v okolí – Pancíř a Belveder, ale nejde o žádné extrémní výšlapy, jede se po lesních pěšinách a cestách,“ říká k profilu letošní trati Jan Kasík ze spolupořádajícího Ski&Bike Špičák.

Trať špičáckého endura měří i s přejezdy zhruba 30 kilometrů. Samotné rychlostní zkoušky z toho tvoří cca třetinu. Z již zmíněného počtu 12 kategoriích (čtyři hlavní/Race mužské a dvě ženské) jsou ještě čtyři hobby a dvě dětské (6-10 let/Grom,a 11 – 14 let/ Rookie. Nejmenší děti mohou jet v doprovodu.

Lanovka na vrchol Špičáku i bikepark jsou o víkendu v provozu pro všechny ostatní návštěvníky areálu – pěší, nezávodící cyklisty a bikery. Cyklistické enduro je tradičně posledním sportovním podnikem letní sezony ve Ski&Bike Špičák, které je letos hlavně díky dvěma prázdninovým měsícům zatím velmi úspěšná.

Velkou radost provozovatelům udělal především nárůst počtu českých návštěvníků – jak bikerů, tak turistů. V červenci zažili vůbec nejlepší měsíc letní sezony během 15 let, co je areál mimo zimu v provozu. Tržby zde stouply zhruba o polovinu. „ I v srpnu u nás byla návštěvnost v meziročním srovnání těchto měsíců zhruba o 20 procent vyšší než v předchozích letech. Lidí sice přijelo o trochu méně (cca o 10 %) než v červenci, ale oba letošní prázdninové měsíce jsou pro nás samozřejmě v návštěvnosti nadprůměrné,“ uvedl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Každodenní letní provoz skončí ve Ski&Bike Špičák v úterý 15. září. Areál včetně lanovky na vrchol Špičáku je pak kvůli ochraně zdejší přírody otevřen jen o víkendech a státních svátcích až do soboty 31. října.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …