Domů / Plzeňský rozhled / Na Špičáku zahajují největší investici za posledních 15 let

Na Špičáku zahajují největší investici za posledních 15 let

V těchto dnech startuje v největším lyžařském areálu Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák největší investice od doby výstavby dosud sloužící čtyřsedačkové lanovky v roce 2005. V železnorudském horském středisku postaví do začátku nastávající zimní sezony (prosinec 2022) novou restauraci alpského střihu pro 250 hostů a kompletní zázemí pro půjčovnu, servis lyžařského a snowboardového vybavení, úschovnu a administrativu areálu.

V další navazující etapě bude součástí celého komplexu i 7 bytů, z nichž jsou stále 3 ještě na prodej. Celková výše investice se pohybuje okolo 80 milionů korun a areál ji pokrývá v kombinaci bankovních úvěrů a vlastních zdrojů, které představují právě finance získaná z prodeje zmíněných bytů. Díky nim je možné uskutečnit takto zásadní modernizaci zdejšího sportovního areálu. Po několikatýdenním vyklízení se zakousla těžká technika do původních staveb ze sedmdesátých let minulého století, na jejichž půdorysu nový objekt bude stát. Jeho výstavba se uskuteční ve dvou hlavních etapách.

Nejprve se dokončí restaurace (umístěná v nadzemním podlaží) s venkovní terasou, na kterou bude možno vstoupit přímo z nástupu na lanovku, takže nebude potřeba zdolávat žádný výškový handicap. „Tímto se na Špičáku poskytování gastro služeb posune o značný level výš. Je to obrovský krok dopředu pro infrastrukturu celého areálu. Její otevření zvedne úroveň občerstvení pro návštěvníky nejen v našem areálu, ale i v celé oblasti Železné Rudy,“ uvedl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

V první etapě dojde ještě v přízemí k otevření nové půjčovny, úschovny a servisu veškerého lyžařského a snowboardového vybavení, takže je bude moci veřejnost také využívat již v prosinci 2022. Do nových administrativních prostor rovněž v přízemí se přestěhuje i management společnosti. I tady   nové zázemí už potřebovali. Původní prostory hlavně co do velikosti plochy nebyly vyhovující.           

Sedm bytů situovaných v blízkosti nástupu na lanovku by pak mělo být dokončeno v rámci druhé etapy v červenci 2023. Čtyři z nich už mají své majitele, zbylé tři jsou stále na prodej. Všechny mají rozlohu okolo 80 m2 (2 + KK) a jejich součástí jsou i garáže v suterénu budovy.  S dalšími zájemci průběžně jednají a věří, že k termínu dokončení budou všechny prodané .

Restaurace s 250 místy (z toho více jak polovina na venkovní terase) notně vylepší celkovou kapacitu nabídky stravování v samotném sportovním středisku. „Jenom naše provozovny od prosince 2022 nabídnou celkem 450 míst (včetně restaurace v chatě Blaženka a venkovním stanu před ní). Dalších 200 míst pak lze využít u jiných provozovatelů poblíž. Při průměrné denní návštěvnosti 1200 lyžařů jde myslím už o dostačující pokrytí těchto služeb, jejichž deficit řadě návštěvníků po mnoho let vadil,“ dodal Vladimír Kasík

Chata Blaženka bude mimo služeb restaurace s terasou i nadále poskytovat též ubytování. Stávající kanceláře areálu, které zde byly umístěny, by se měly proměnit na další pokoje. Chata Hanička dosud sloužící pro stravování v kombinaci s ubytováním je pak v majetku TJ Špičák. Její další využití bude tak na rozhodnutí této organizace.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Dárci vybrali rekordní částku pro zvířata v plzeňském útulku , sbírka pokračuje

Opět po roce byla v plzeňském Útulku pro zvířata v nouzi rozpečetěna sbírková pokladna, do které přispívali …