Domů / Plzeňský rozhled / Na splouvání Vltavy ze Soumarského mostu je možné se registrovat

Na splouvání Vltavy ze Soumarského mostu je možné se registrovat

Ode dneška   od 9:00 hodin dopoledne je možné se registrovat na splouvání Teplé Vltavy v úseku od Soumarského mostu do Pěkné. Tento úsek řeky prochází klidovým územím Národního parku Šumava a vedle divoké přírody v okolí řeky, je místem výskytu kriticky ohrožené perlorodky říční. 

„Splouvání Teplé Vltavy v tomto úseku bude i letos probíhat podle stejných pravidel, jako v předchozích letech. Tedy základním pravidlem pro možnost splouvání bude výška hladiny řeky v daný den a k tomu odpovídající počet lodí, které mohou splout v dané hodině. Splouvat bude možné v květnu o víkendech a svátcích a od června do konce října každý den, pokud to výška hladiny dovolí,“ vyjmenovává základní pravidla splouvání Teplé Vltavy koordinátor Vladimír Dvořák.

Minimální výška hladiny pro splouvání je 50 cm. V případě, kdy se hladina pohybuje mezi 50 a 61 centimetry, splouvá se vždy s proškoleným průvodcem. Registrace je možná on-line nebo přímo v infocentru na Soumarském mostě.

„Teplá Vltava právě v úseku mezi Soumarským mostem a Pěknou je klíčovým úsekem, kde se zatím ještě daří kriticky ohroženému mlži perlorodce říční. V rámci dlouhodobého projektu každoročně posilujeme tuto populaci několika stovkami mladých perlorodek, odchovaných polopřirozeným způsobem. Takto populaci posilujeme už tři roky a z našeho kontinuálního monitoringu je zřejmé, že tyto výsadky jsou úspěšné,“ doplňuje informace o hlavním předmětu ochrany v Teplé Vltavě krajinná ekoložka Eva Zelenková.

perlorodky

Pozitivní trend vývoje populace perlorodek mohou podpořit také samotní vodáci, kteří se chystají splouvat tento úsek Vltavy. Je nutné, aby vždy dodržovali pravidla splouvání, především aby nevstupovali do řeky a na břehy mimo vyhrazená místa.

„To jsou zásadní pravidla splouvání, která nabývají na významu především při nižší hladině řeky. Pokud by vodáci vstupovali do řeky zejména v případě, kdy se hladina pohybuje mezi 50 a zhruba 57 centimetry, je dost pravděpodobné, že by mohlo dojít k poškozování perlorodek. Proto už nyní apelujeme na vodáky, kteří letos plánují splouvat Teplou Vltavu, aby nám svým zodpovědným přístupem pomohli chránit mladé křehké perlorodky,“ upozorňuje Vladimír Dvořák.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …