Domů / Plzeňský rozhled / Na Velký Javor za hranice jezdí hojně lyžovat také Češi

Na Velký Javor za hranice jezdí hojně lyžovat také Češi

Snad každý trochu zdatnější lyžař ví, že nejvyšší horou bavorsko-českého masivu je se svými 1456 metry Velký Javor. Proto je nazýván „Králem Bavorského lesa“ a zdejší lyžařský areál je vyhledávaným rodinným areálem  i mezi Čechy. Ti to sem mají tzv. coby kamenem dohodil. Není proto divu, že každý druhý návštěvník na Javoru je z Čech. Jejich početní převaha se projevuje zejména v některé sváteční dny, kdy jich je tady  dokonce  až 70 %.

Není divu, říká Andreas Stadler, vedoucí oddělení marketingu a   propagace   a dodává: „Velmi využívaná je například 1200 metrů dlouhá sáňkářská dráha, dále sněžnice. Oblíbené jsou skialpy i s přenocováním v horské chatě na vrcholu. Lyžařské středisko Arber v Bavorsku nabízí sjezdovky všech typů, od těch nejlehčích pro začátečníky, až po černou sjezdovku, kde se jezdí světový pohár žen.

Bohužel i tady museli zohlednit energetickou krizi, a tak byli nuceni zvýšit ceny přibližně o 10%. Celodenní skipas   je pro tuto sezonu za 39 Eur, rodinný pak (dva dospělí a dvě děti) je za 100 Euro. Na Velkém Javoru se snaží už nyní být energeticky soběstační. Zatím jsou z 60 %, co se týče vody a elektřiny, přičemž jejich cílem je v budoucnu sami si vyrábět ještě více energie.

„V roce 2025 chceme být zcela soběstační. Máme v plánu vystavět ještě větší solární park, přidat další turbínu do vodní elektrárny apod. Navíc už nezasněžujeme všude, ale  jen tam, kde sníh opravdu schází. Také jsme začali kupovat speciální naftu, tento syntetický diesel je sice dražší, protože je ekologičtější, ale zase ho spotřebujeme méně,“ dodává Andreas Stadler.

 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Informace o vodě ve Velkém boleveckém rybníce nyní najdete na webu

Výšku hladiny, množství dočerpané vody z Berounky i aktuální teplotu vody při hladině si nyní mohou …