Trh s repasovanými chytrými telefony stabilně roste a mezi lety 2022 až 2027 se očekává průměrný meziroční růst o 10,23 %. Toto číslo ukazuje, že se spotřebitelé stále více přiklání k udržitelným a odpovědným nákupním rozhodnutím. Swappie, finský startup, který vykupuje, repasuje a prodává iPhony, provedl ve spolupráci s výzkumnou agenturou Kantar průzkum, aby zjistil, jaký postoj mají k repasovaným zařízením čeští spotřebitelé a jaké jsou jejich nákupní zvyky.
Češi nakupují chytré telefony online
Studie ukazuje, že nákup chytré elektroniky online je v České republice běžnou praxí, přičemž o nákupu smartphonu online by uvažovalo 63 % respondentů. Tento trend je nejvíce patrný v Plzeňském kraji (78 %), v Praze (72 %) a poté také v Jihočeském, Pardubickém a Jihomoravském kraji (68 %). Online nákupy chytrých telefonů nejčastěji preferuje věková skupina 18–34 let.
V případě, že se Češi rozhodnou pro online nákup repasovaného telefonu, očekávají kvalitu, srovnatelnou s novým zařízením. Mezi hlavní důvody tohoto nákupního rozhodnutí patří zejména úspora financí. Zákazníci také oceňují, že je nákup repasovaného telefonu šetrnější k životnímu prostředí.
Prodej telefonu je pro Čechy zatím překážkou
Češi sice nakupují chytré telefony online, přístup se však mění v případě jejich prodeje – i přes to, že by třetina respondentů uvažovala nad prodejem chytrého telefonu online nebo na kamenné prodejně, 34 % o prodej starého telefonu nemá zájem vůbec. Jen 17 % respondentů někdy svůj starý telefon prodalo, zatímco více než polovina všech respondentů (64 %) si starý telefon nechává jako záložní. Ten však většina z nich použije jen v krajních případech a třetina z nich ho nevyužije vůbec.
Největší podíl lidí, kteří nezvažují prodej svého telefon se nachází v Ústeckém (41 %), Karlovarském (41 %) a Zlínském (38 %) kraji, přičemž jejichž věk přesahuje 45 let.