Domů / Plzeňský rozhled / Nastal čas táhnout za jeden provaz

Nastal čas táhnout za jeden provaz

Smlouvu o spolupráci ve volbách do Zastupitelstva Plzeňského kraje 2016 dnes – 7. 6. 2016 – podepsali zástupci hnutí Starostové a nezávislí, hnutí Občané patrioti, Strany svobodných občanů a Strany soukromníků České republiky (za STAN Ing. Pavel Čížek, za OPAT Ing. Jan Michálek, za Svobodné Ing. Lenka Brčková a za Soukromníky Ing. Jiří Jindra). Pod heslem – nastal čas táhnout za jeden provaz chtějí být alternativou tradičním stranám. 

Jak zdůraznil ve svém vyjádření Pavel Čížek, starosta Spáleného Poříčí na jižním Plzeňsku, jejich snahou bude zejména rozvoj turistického ruchu, regionální rozvoj venkova s důrazem na zastavení odchodu mladých lidí do velkých měst. Podle Jana Michálka i to je důsledkem skutečnosti, že například v Plzni rostou náklady na služby, protože počet obyvatel, které je využívají, není původně plánovaných 180 tisíc, ale až 230 tisíc. Minimálně tolik lidí totiž denně dojíždí do metropole Plzeňského kraje z prstence okolních obcí.

Jak zdůraznila Lenka Brčková ze Strany svobodných občanů, osobně považuje za důležité přesunout rozhodovací pravomoc státu přímo do obcí, kde lidé nejlépe vědí, co právě potřebují. Na ni navazuje i Jiří Jindra ze Strany soukromníků, podle kterého jsou momentální ekonomická situace a pravidla pro malé živnostníky velmi složitá a jejich rozvoji a prosperitě nijak nepomáhají. 

Programové priority:

-Regionální rozvoj není možný bez dlouhodobých pravidel. Chceme stabilizovat dotační programy pro rozvoj venkova, pro pomoc obcím a to tak, aby podpora regionů rostla a ne se snižovala jako doposud.

-V sociální oblasti je nutné přizpůsobit služby potřebám stárnoucí populace. Kraj by měl zásadně podpořit zejména terénní domácí služby, podporovat rozvoj soukromých zařízení poskytujících sociální služby a zkvalitňovat vybavenost krajských pobytových sociálních zařízení.

-Kraj dlouhodobě zanedbal podporu cestovního ruchu či obnovy památek a tím zdaleka nevyužívá svůj potenciál národního parku, chráněných území a množství kulturních památek. Toto chceme zásadně změnit. S tím souvisí i podpora místní zaměstnanosti, místních podnikatelů. Budoucnost nevidíme ve velkých „montovnách“, ale v drobných a středních firmách.

-Páteří rozvoje je doprava. Chceme se zaměřit na přípravu investic silnic 1. a 2. třídy tak, aby bylo zkvalitněno napojení oblasti Sušicka, Horažďovicka, Kralovicka aj. Veřejná doprava potřebuje dokončení integrovaného dopravního systému a odstranění chyb, které při jeho částečném zavedení vznikly.

-Zdravotnictví kraje disponuje kvalitní záchrannou službou a nerovnoměrnou sítí krajských nemocnic. Úkolem je dostupnost ambulantních služeb pro všechny obyvatele kraje a zefektivnění ztrátového provozu krajských nemocnic.

-V oblasti sportu stojí před krajem úkol podpořit větší měrou sportovní aktivity dětí a mládeže. 

 

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …