Domů / Plzeňský rozhled / Nejvíce nehod se zvěří je na Domažlicku

Nejvíce nehod se zvěří je na Domažlicku

Dopravní nehody, ve kterých hrají hlavní roli automobily a divoká zvěř, nejsou na českých silnicích ničím výjimečným. Zatímco v roce 2011 jich likvidátoři České pojišťovny řešili 3400, v roce 2012 to bylo již o téměř tisícovku více a vloni  se počet těchto událostí  zastavil na čísle  4026.
Z dlouhodobých statistik  vyplývá, že na jaře roste počet sražených zvířat. Nejrizikovějším jarním měsícem pak byl v tomto ohledu v roce 2013 květen se 430 hlášenými případy. Mezi regiony, kde vloni hrozily střety se zvěří nejčastěji, patří Středočeský kraj (725 případů) a dále tradičně také Moravskoslezský (290) a Jihomoravský kraj (284).  
Plzeňský kraj v loňském roce zaznamenal  z povinného ručení a havarijního pojištění celkem 222 pojistných událostí zapříčiněných kolizí vozidla se zvířetem. Nejvíce jich   bylo hlášeno z Domažlicka (51x), Klatovska (45x) a z Plzně-severu (43x).  Nejčastěji se do střetu s vozidly dostávají zajíci, srnčí zvěř a jeleni, výjimkou však není ani karambol s divokým prasetem či liškou. Nepřítelem číslo jedna přitom zůstává tma.
Pokud už se s lesní zvěří střetnete, nejpravděpodobněji se tak stane v pozdních nočních či brzkých ranních hodinách. Hned 40 % ze všech vloni nahlášených škod se totiž odehrálo mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní (celkem šlo o 1622 nehod). Přes 700 karambolů přitom připadá na první hodinu po půlnoci!
„Relativně klidné období nastává pro motoristy mezi polednem a 16. hodinou. Poté počet nehod se zvěří začíná opět významně růst,“ upřesňuje další statistická fakta Patrik Nauš z úseku likvidace pojištění motorových vozidel a dodává: „Největší pozor by si měli motoristé dávat na silnicích první a nižších tříd – loni šlo o celkem 3154 nehod. Na dálnicích se naši klienti střetli se zvěří ve 192 případech. Ze zahraničí se pak na naši asistenční službu obrátilo kvůli sraženému zvířeti 55 motoristů.“

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …