Domů / Plzeňský rozhled / Nemocnice zajistí každý rok odbornou praxi desítkám mediků

Nemocnice zajistí každý rok odbornou praxi desítkám mediků

Nemocnice Plzeňského kraje uzavřely v těchto dnech s Lékařskou fakultou v Plzni Univerzity Karlovy rámcovou smlouvu o zabezpečení odborné praxe. Na základě této dohody budou každý rok vykonávat v krajských nemocnicích akutní péče praxi až čtyři desítky studentů 6. ročníku. Nemocnice pro ně zajistí výkon odborné praxe v souladu s požadavky studijního programu a poskytnou každému studentovi lékaře, který povede jejich odbornou praxi. 

Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy

První studenti začnou vykonávat praxi v souladu se smlouvou od akademického roku 2019/20. Už ve čtvrtek se ale byli někteří medici se svým budoucím působištěm seznámit. Nemocnicemi v Domažlicích, Klatovech, Rokycanech a Stodu je provedli přímo předsedové představenstev.

„Je to oboustranně výhodná spolupráce. Aby se ze studentů stali lékaři, musí se už na škole naučit pracovat v běžném provozu zdravotnického zařízení. A praxe v malé nemocnici má své nesporné přínosy,“ říká děkan lékařské fakulty Jindřich Fínek. „Na druhou stranu mohou nemocnice praktikující mediky zaujmout a přilákat je po ukončení studia do svých týmů už jako plnohodnotné zaměstnance.“

Klatovská nemocnice

Studenti plzeňské „Medicíny“ vykonávají dosud praxi téměř výhradně ve velkých nemocnicích. Praxe v nemocnicích okresního typu je spíše výjimečná. Má přitom své přednosti. „Jednak se studenti díky menším kolektivům rychleji dostanou k širokému spektru výkonů, ale také mají jedinečnou možnost naučit se diagnostikovat pacienty takzvaně z ulice. To je pro každého začínajícího lékaře velká zkušenost,“ doplnil děkan Jindřich Fínek.

Právě malá koncentrace studentů na jednom pracovišti je předností nemocnic Plzeňského kraje. „Školící lékař se jim věnuje individuálně a oni se mohou daleko intenzivněji zapojit do jednotlivých činností na oddělení. Stejně tak se dostanou velmi blízko k diagnostickým metodám i intervenčním výkonům,“ říká předseda představenstva Stodské nemocnice Alan Sutnar s tím, že dosavadní reakce praktikujících studentů jsou v krajských nemocnicích vesměs pozitivní.

Stodská nemocnice

Dle smlouvy fakulta každým rokem osloví a navrhne do každé z akutních nemocnic kraje zhruba desítku studentů na praxi ve čtyřech základních oborech, tedy interna, chirurgie, pediatrie a gynekologie. Nemocnice o ně budou pečovat nejen odborně, ale poskytnou jim i vybrané služby ve smyslu zaměstnaneckých benefitů jako firemní stravování, pomoc se zajištěním dopravy či ubytování.

„A již dlouhodobě máme připravené také stipendium, případně i náborový příspěvek, pokud se medici rozhodnout zůstat,“ říká manažerka lidských zdrojů Skupiny Nemocnice Plzeňského kraje Kateřina Tobiášová Mattasová.

Stipendium už v krajských nemocnicích dostává přibližně desítka mediků. Mimo jiné i Ivo Mátl a Klára Čápová, kteří svoji budoucnost plánují spojit s Klatovskou nemocnicí: „Pro člověka, který se chce dostat blíž k praktické medicíně a nemá ambice stát se vědeckým pracovníkem, je krajská nemocnice jasná volba,“ říká Ivo Mátl a s nadsázkou se ptá: „Komu by se nelíbilo dostávat stipendium za to, že o něj mají zájem?“ 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Šumavský Mouřenec zve na prohlídky, ale i na koncerty

Naplno se  rozjelo v šumavském kostele svatého Mořice nad Annínem další Mouřenecké léto. V rámci 12. ročníku …