Domů / Plzeňský rozhled / Nevyrábíme na plný plyn, ale krize nás v Kabexu nezastavila

Nevyrábíme na plný plyn, ale krize nás v Kabexu nezastavila

Kvůli pandemii koronaviru řada továren dočasně zavírá nebo výrazně omezuje výrobu. Výjimku představuje energetické strojírenství, které musí i kvůli zajištění dodávek energie pracovat dál a které by bylo potřebné udržet i v případě, že by muselo dojít ke zpřísnění opatření proti šíření koronaviru.

V případě některých typů kabelů, spojek, průchodek a opravných setů je Kabelovna Kabex exkluzivním dodavatelem českých a slovenských jaderných elektráren. U některých produktů existuje více možných dodavatelů, ale například pro naše průchodky použité v elektrárnách dodáváme náhradní díly jen my,“ vysvětluje statutární ředitel Kabelovny Kabex Anton Slobodin.

Aby energetika mohla fungovat dlouhodobě, tak musí fungovat i celý řetěz subdodavatelů kabelů, generátorů, čerpadel, potrubí a příslušných náhradních dílů. I kdyby se tedy měly ve velkém dočasně zavírat firmy, je na místě uvažovat, že kromě samotných elektráren musí běžet i další výrobní podniky. Energetický průmysl oproti jiným odvětvím zatím stále funguje. Je totiž méně citlivý na aktuální výkyvy trhu a není závislý na dodávkách pro běžné občany, ale vyrábí v rámci dlouhodobých projektů pro velké společnosti. To potvrzuje i Kabelovna Kabex z Holýšova, která nikterak neomezuje kapacitu výroby. Kromě jiného tato firma dodává do energetiky, kabely a hermetické průchodky od této firmy používá řada českých elektráren, včetně jaderných.

Výrobní vytížení Kabexu v únoru a březnu 2020 bych ohodnotil jako průměrné. Loni jsme byli touto dobou výrobně přetížení a nestíhali jsme vyrábět včas, což bylo kvůli určitým projektovým zakázkám. Jsme zakázková výroba, a tak jsme zvyklí na podobné výkyvy. V této nelehké době nás ale trápí menší problémy, občasné jednotlivé výpadky dodávek od našich subdodavatelů, například zpožděný kamion z Německa nebo Itálie. Ale s tím se pereme operativně,“ popisuje Slobodin.

Pro zachování chodu výroby a zároveň zabránění šíření nového koronaviru firma zavedla několik opatření. V první fázi se začala na vrátnici měřit teplota všem zaměstnancům i návštěvám a údaje jsou evidovány i zpětně. Pracovníkům se začaly vydávat roušky a respirátory ze zásob firmy, ale rychle došly. „Po nařízeném opatření vlády na nošení roušek jsme během pár dnů všichni přešli od varianty ‚šála‘ na provedení ‚rouška ušitá doma‘,“ doplňuje dále Slobodin. Aby se nepotkávali pracovníci z různých směn, jsou směny odděleny půlhodinou a během ní se dezinfikují části strojů, kterých se pracovníci často dotýkají. Používala se k tomu dezinfekce vlastní výroby na bázi technického lihu, doplněná o vlhčené ubrousky atd. Teď už používáme na trhu částečně dostupné výrobky k tomu určené.

Druhá etapa ještě hlouběji oddělila jednotlivé zaměstnance. Při příchodu do práce používají různé skupiny různé vstupy a evidují svůj vstup na různých docházkových terminálech. Dokonce jsou i odděleny toalety tak, aby každá skupina používala jen jednu k tomu určenou. Na jídelně se stravují jen pracovníci ze závodu Kabely, a to maximálně po dvou. Stoly se pokaždé utírají dezinfekcí. Kancelářští pracovníci obědvají u svých stolů a závod Armatury používá svou malou kuchyňku.

Nemůžeme se pochlubit nějakými úžasnými opatřeními. Na některých linkách je to pro nás komplikované, například při extruzi, během které se nanáší na jádra kabelů izolace, nemůžeme zastavit výrobní linku, v klidu ji vydezinfikovat a po půlhodině zase rozjet. To prostě není technologicky možné. Vyrábíme dál a pro své pracovníky se snažíme udělat maximum, abychom je ochránili,“ komentuje zavedená opatření Slobodin.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …