Domů / Plzeňský rozhled / Norníci absolvovali pod Kotlem zkoušky, samozřejmě úspěšně

Norníci absolvovali pod Kotlem zkoušky, samozřejmě úspěšně

Rušno bylo v poslední době v blízkosti umělé liščí nory na Kotli nedaleko Rokycan. Poslední měsíc zde totiž každé čtvrteční odpoledne   probíhaly nácviky na zkoušky z bezkontaktního norování, které jsou  určené pro všechny druhy norníků. Stejně jako u velkých psů, musejí i ti menší, tedy teriéři či jezevčíci, prokázat svoji loveckou upotřebitelnost. A tak jsme mohli  zpovzdálí sledovat výkony jezevčíků či teriérů – border teriérů či foxteriérů.

ilustrační foto

Norování patří mezi zvláštní způsoby lovu, při kterém jde o vyhnání lišky, případně jiné šelmy z nory pomocí loveckého psa. Vzhledem k tomu, že se jedná o pro psa velmi nebezpečný úkol, je nutno postupovat vždy velice obezřetně a nevystavovat ho přílišnému nebezpečí. To může nastat, když se lišce z nory nechce, neboť tuší nebezpečí anebo je-li nora obsazena jezevcem.

„Při vlastní zkoušce z norování dvojice rozhodčích posuzuje především ochotu k práci, hlasitost, vytrvalost a rychlost. Podmínky pro psa jsou samozřejmě nesrovnatelně lepší při zkoušce oproti myslivecké praxi, neboť i vybudovaná umělá nora musí odpovídat pravidlům. Musí být postavena na rovině nebo v mírném svahu na stinném místě, nejlépe v lese. I toto je v případě nory na Kotli dodrženo,“ sdělil Pavel MOULIS, myslivec a předseda ZO ČSOP Rokycany. 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Nejvíce trestných činů v kraji bylo v okrese Plzeň-město – 45,9 %

V Plzeňském kraji bylo v roce 2023 registrováno méně trestných činů než v předchozím roce. Nejvýraznější trestná činnost …