Domů / Plzeňský rozhled / Nová informační stránka s dálničními známkami ke změnám v roce 2024

Nová informační stránka s dálničními známkami ke změnám v roce 2024

Jediný oficiální e-shop s českými dálničními známkami edalnice.cz spustil novou stránku, která přehledně informuje o plánovaných změnách pro rok 2024. Na hlavní stránce ji naleznete pod tlačítkem Plánované novinky 2024.

„Řidiči tak mají možnost seznámit se všemi důležitými novinkami, které se k elektronické dálniční známce pro rok 2024 váží a včas se rozhodnout, kdy  a jakou dálniční e-známku  si koupí,“ říká Lucie Bartáková, ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury, který je správcem systému. Změny v elektronických dálničních známkách jsou  spojeny se dvěma klíčovými daty – 1. leden a 1. březen 2024.

Od ledna 2024 bude možné si zakoupit všechny typy dostupných dálničních známek s předstihem 30 dní před zvoleným počátkem platnosti, oproti stávajícím 90 dnům. „Tříměsíční odložená platnost dávala smysl především v prvním roce provozu, kdy si novou elektronickou dálniční známku chtěla řada lidí koupit s velkým předstihem. V současné době už funkce není příliš využívána, došlo tedy ke zkrácení na 30 dní,“ vysvětluje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém elektronické dálniční známky provozuje. 

Od března 2024 pak přibudou další změny a novinky. Portfolio rozšíří jednodenní elektronická dálniční známka za 200 korun.  Upraveny budou ceny stávajících typů známek. Třicetidenní zlevní na 430, desetidenní na 270 korun, za roční zaplatíte 2300 korun. Systém bude také nově napojen na Registr silničních vozidel (RSV), takže řidičům odpadne administrativní zátěž. V případě změny SPZ u vozidla registrovaného v České republice nebude nutné podávat Avízo o změně SPZ, protože bude provedena automaticky. Také majitelům vozidel výlučně na elektrický nebo vodíkový pohon odpadne díky napojení na RSV povinnost podávat oznámení osvobození.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …