Nové bariéry na Černé Řece zachraňují ropuchy před koly aut

Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem”, tak zní lidová pranostika, kterou se naši obojživelníci nijak neřídí, protože v těchto měsících mají důležitější věci na práci. Rozmnožit se! Někteří to berou tak zodpovědně, že začnou už v únoru, aniž by počkali na to, až zmizí led a sníh. Milostný a vlastně i holý život obojživelníků se ale s rozvojem motoristické dopravy dostal do potíží.

instalace bariér na Černé Řece

Rybník na Černém potoce u výjezdu z obce Černá Řeka na Lískovou je vyhledávaným cílem ropuch obecných. V cestě jim ovšem stojí silnice II. třídy ve směru na Lískovou, odkud byly v posledních letech hlášeny početné úhyny žab pod koly aut. Letos tomu bude jinak. Na vybraném úseku byla postavena zhruba 250 m dlouhá bariéra, která má nasměrovat obojživelníky do propustku pod silnicí.

Na místo, kde ropuchy hynou pod koly aut, nás upozornili přímo lidé z Černé Řeky. Zajistili jsme finance na bariéru a nyní budeme zkoumat, kolik a jaké druhy obojživelníků přes silnici putují. Zatím víme jen o ropuchách obecných, ale mohou se tu objevit i čolek obecný či horský. Podle získaných dat navrhneme trvalé zabezpečení – buď formou propustků pod silnicí, nebo trvalou bariérou,“ vysvětluje Zuzana Blažková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

O instalaci dočasné bariéry se postaral Ondřej Teska, revírník z lesní správy Horšovský Týn za finanční podpory Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí. Odborný dohled nad stavbou zajistili pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Ti také panu Teskovi pomáhají v pravidelných kontrolách funkčnosti bariéry. Péče o ni je náročná a vyžaduje každodenní dohled.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Svatý Jan Nepomucký spojuje partnerská města Nepomuka

Partnerství města Nepomuk se začala tvořit záhy po roce 1990. Mají jedno společné vodítko – …