Bezprostředně po vypuknutí konfliktu na Ukrajině vybudoval Plzeňský kraj v Čechově ulici v Plzni ubytovnu pro bezmála 200 válečných uprchlíků. Po necelém roce fungování prošly tyto prostory řadou oprav a nyní zde žije zhruba 150 lidí. Pod vedením dobrovolníků organizace TOTEM tady vzniklo komunitní centrum pro děti uprchlíků i jejich rodiče, kde mohou trávit volný čas. Plzeňský kraj zvažuje převzetí budovy od státu a chce ji využívat i po skončení války na Ukrajině.

„Vybudování ubytovacích prostor byla otázka zhruba týdne. Převzali jsme od státu zastaralou budovu bez vybavení s odstavenými technologiemi. Přes Správu státních hmotných rezerv ČR jsme zajistili navezení 300 postelí a ložního prádla. Šlo celkem o 4 kamiony vybavení. Díky darům jsme zajistili také další vybavení jako skříně, nádobí a další. Samozřejmě jsme poskytli ihned potraviny, kosmetiku a hygienické potřeby. Za pomoci profesionálních hasičů byl nábytek nainstalován a 3. března – týden po vypuknutí války – jsme ubytovali první rodinu,“ vzpomíná hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták s tím, že budova je ve výpůjčce od státu – Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Budeme jednat se zástupci úřadu o bezúplatném převodu budovy do vlastnictví Plzeňského kraje,“ dodává hejtman.
Zajišťování provozních a recepčních služeb zpočátku zajišťovali dobrovolníci a zaměstnanci Krajského úřadu Plzeňského kraje. V současné době je provoz pod vedením mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM, jejíž dobrovolníci působili jak na ubytovně tak i na KACPU v Plzni.
Na počátku provozu ubytovny bylo nutné ve velmi krátké době zajistit revize rozvodů elektrické energie, hromosvodů, revize plynu, dokumentaci požární ochrany, provozní řád budovy, smlouvy na odvoz odpadu, praní ložního prádla a dek (PK uzavřel smlouvu s vězeňskou službou ČR, věznice Plzeň – Bory ohledně zabezpečení praní). V neposlední řadě pak opakovaný rozbor pitné vody. Budova byla po více než roční odstávce opětovně zatížena plným provozem, když se v jednom okamžiku v budově nacházelo více než 180 ubytovaných. Toto vysoké provozní zatížení zapříčinilo celou řadu havárií zejména na zastaralých rozvodech vody. Rozvody byly proto následně kompletně opraveny.

Od počátku provozu bylo ubytováno více než 300 osob, uzavřeno bylo k začátku ledna 2023 celkem 94 smluv o ubytování. V současné době zde žije 151 lidí, z toho je pak 50 dětí. „Zhruba 70 % ubytovaných zde našlo trvalé bydlení a budují si tu vlastní komunitu tak, aby se sžili s novým prostředím a nevznikaly problémy s okolím,“ konstatuje hejtman Špoták a dodává: „Je třeba si uvědomit, že naši pomoc tito lidé opravdu potřebují. S kolegy z rady jsme před vánoci navštívili naši partnerskou oblast na Ukrajině a tam si teprve člověk uvědomí, že problémy, které považujeme často za zásadní, vůbec problémy nejsou.“