Domů / Plzeňský rozhled / Nový jízdní řád 2021 v dálkové dopravě od neděle

Nový jízdní řád 2021 v dálkové dopravě od neděle

V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád. V dálkové dopravě Českých drah dojde k tomuto termínu jen k menším úpravám a většina spojů ze současného jízdního řádu tak zůstane v provozu v nezměněné podobě.

U mezistátních spojení bude upravena nabídka vlaků do Polska: Přibude nový přímý spoj z Bohumína do polského Lublinu a vlaky EC Cracovia Praha – Krakov budou nově prodloužené až do Přemyšle nedaleko polsko-ukrajinské hranice. Nabídka vnitrostátních spojení Českých drah zůstane bez větších změn, k výraznějším úpravám tak prakticky dojde až v souvislosti s rozsáhlou výlukovou činností Správy železnic v úsecích Choceň – Ústí nad Orlicí a Pečky – Velim od začátku dubna příštího roku. Nový jízdní řád bude platit až do 11. prosince 2021.

„V novém jízdním řádu denně zajistíme v průměru zhruba 6 900 vlaků. V dálkové dopravě pojede téměř 500 spojů, které každý den ujedou přibližně 106 tisíc kilometrů. To je podobná vzdálenost, jako kdyby dvaapůlkrát každý den objely Zemi podél rovníku. U této statistiky uvažujeme tzv. plný jízdní řád, zahrnuje tedy veškeré spoje, které pojedou po uvolnění všech omezení spojených s epidemií COVID-19,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro obchod, a doplňuje: „Vzhledem k tomu, že stále platí některá omezení proti šíření koronaviru, na vybraných vnitrostátních i mezistátních linkách budou některé spoje omezené i ve druhé polovině prosince. Detaily k obnovování provozu budeme podobně jako v předchozích týdnech průběžně upřesňovat podle vývoje situace.“

Nový jízdní řád bude platit od 13. prosince 2020 do 11. prosince 2021. V průběhu platnosti se předpokládá jeho pravidelná tzv. „malá změna“ k 13. červnu 2021. Na jaře příštího roku navíc začnou v souvislosti se stavební činnosti na hlavním koridoru z Prahy směrem na Moravu platit výlukové jízdní řády.  

Změny ve vnitrostátní dálkové dopravě Českých drah od 13. prosince 2020
  • Bude zaveden nový vlak Ex 551 v úseku Plzeň hl.n. – Praha hl.n. Z Plzně bude odjíždět ve 4:57, do Prahy přijede v 6:21. Na své trase zastaví ve stanicích Rokycany, Hořovice a Praha-Smíchov. Tento vlak pojede v pracovní dny, soboty a vybrané svátky (24. prosince, 2. dubna, 28. září, 28. října, 17. listopadu), naopak nepojede 26. prosince, 2. ledna a 3. dubna.
  • Na lince Ex 7 Praha – České Budějovice (– Linec) bude nově řazen bistrovůz u většiny spojů, tyto vlaky tak budou vedeny v kategorii InterCity. Spoje do / z rakouského Lince pak pojedou v kategorii EuroCity.
  • V termínu od 1. dubna 2020 je plánována rozsáhlá výluková činnost Správy železnic v úsecích Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí – Choceň a Velim – Pečky. Z tohoto důvodu se od tohoto data předpokládá změna jízdního řádu, která se dotkne pravděpodobně všech vlaků trasovaných zmíněnými úseky. Změna bude obsahovat mimo jiné odklonové trasy vybraných vlaků linky Ex 3 přes Havlíčkův Brod. Konkrétní informace k této mimořádné změně budou zveřejněné po detailním projednání se Správou železnic a příslušnými objednateli.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Obrazy, které si hrají s fantazií, na Nové scéně DJKT

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídlo své stěny obrazům Michaeli  Rittsteinovi, který letos v září oslaví …