Domů / Plzeňský rozhled / O ceně tepla v Plzni se rozhodne až 28. listopadu

O ceně tepla v Plzni se rozhodne až 28. listopadu

Jak už jsme před časem informovali, cena tepla dodávaná do plzeňských domácnosti společností Plzeňská teplárenská se pro rok 2024 s největší pravděpodobností zvýší. Návrh počítá s nárůstem ceny o 161,30 Kč/GJ bez DPH. Dohodli se na tom oba akcionáři, tedy město Plzeň jako majoritní vlastník a společnost EP Infrastructure, a.s. jakožto vlastník s minoritním podílem. K definitivnímu schválení je ale potřeba souhlas valné hromady Plzeňské teplárenské, ta se bude konat 28. listopadu 2023.

Plzeňská teplárna

Původně představenstvo společnosti Plzeňská teplárenská navrhovalo zvýšit cenu tepla pro rok 2024 pro obyvatele o 240 Kč za GJ bez DPH, což je nárůst o zhruba 40 procent, nová dohoda s druhým akcionářem počítá s částkou navýšení o (28,3 procent průměrné ceny tepla v Plzni) 161,30 Kč/GJ bez DPH.

„Podařilo se nám srazit navýšení ceny o zhruba třetinu oproti původnímu návrhu. Jednání bylo velmi tvrdé, ale konstruktivní. Naším cílem je, aby Plzeň dál měla nejlepší cenu tepla v České republice,“ reagoval primátor Roman Zarzycký. Obyvatelé Plzně za teplo z Plzeňské teplárenské v roce 2023 platí 626,67 Kč/GJ s DPH, tedy 569,34 Kč/GJ bez DPH.

primátor Roman Zarzycký

Důvodů pro navýšení ceny je podle Plzeňské teplárenské více. Komodita teplo se nachází v hluboké ztrátě, došlo také ke zrušení významných státních podpor pro oblast teplárenství, což pro plzeňskou teplárnu znamená ztrátu nižšího řádu stovek milionů korun. Podle teplárny je také nutné pokračovat v procesu dekarbonizace, který vyžaduje celkovou investici kolem sedmi miliard korun do zařízení plzeňské teplárny.

Cena tepla z Plzeňské teplárenské zůstává dlouhodobě nejnižší v České republice, například v roce 2023 se pohybovala v průměru kolem 600 korun za GJ, přičemž celorepublikový průměr byl kolem 1200 Kč za GJ. K žádnému výraznějšímu navyšování ceny pro přibližně 54 tisíc domácností v Plzni přitom vloni nedošlo, s cenou tepla z plzeňské teplárny se hýbalo pouze do výše pěti procent.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

V Česku bylo nejméně patentových přihlášek od roku 1995

V roce 2023 si u Úřadu průmyslového vlastnictví ČR podali tuzemští přihlašovatelé k patentové ochraně 465 svých …