Ocenění Plzeňského kraje získaly nejlépe opravené památky

U příležitosti Dne památek hostila Semlerova rezidence v Plzni slavnostní akt vyhlášení soutěže Památka Plzeňského kraje 2024. Unikátní ocenění z rukou radního Libora Picky a ředitelky KÚPK Štěpánky Szabó převzali ti vlastníci památek, kteří v uplynulém roce dokončili jejich obnovu a uspěli u odborné poroty na základě nominace obcí s rozšířenou působností a Národního památkového ústavu.

Libor Picka předává cenu starostovi Holoubkova Lukáši Fišerovi

„Vyhlášením již sedmého ročníku soutěže Památka Plzeňského kraje bychom rádi ocenili ty, kteří přijali nelehký úkol starat se o zachování a ochranu cenných kulturních památek v našem kraji. Proto nejen udělené ceny, ale i velký dík patří jednotlivým vlastníkům, projektantům, zhotovitelům i restaurátorům, kteří svou prací dokázali zachránit cenné historické objekty a sochařská díla a umožnili tak jejich důstojnou prezentaci nejen všem obyvatelům našeho kraje, ale i ostatním návštěvníkům, kteří do Plzeňského kraje zavítají,“ říká radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka a dodává: „Úcta k dílu našich předků a stavitelů historických památek je důležitá pro to, aby jejich odkaz zůstal uchován pro naši generaci i pro ty budoucí.“

Hlavní ceny „Památka Plzeňského kraje“ vybrala na základě bodování pětičlenná odborná komise. Nominace nejlépe opravených památek do soutěže zasílaly obecní úřady obcí s rozšířenou působností a Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Plzni. Nominováno bylo celkem 18 nemovitých kulturních památek, jejichž obnova, nebo její významná část byla dokončena v roce 2024. V kategorii „Sochy a drobná architektura“ bylo nominováno 9 památek a v kategorii „Stavby“ komise vybírala z 9 kulturních památek“.

Josef Gilbert Matuška za Biskupství plzeňské

Hlavní cenu „Památka Plzeňského kraje“ 2024 v kategorii pro stavby získala Římskokatolická farnost Kralovice za dokončení obnovy a restaurování vnějšího pláště kostela sv. Petra a Pavla v Kralovicích. Závěrečnou etapou obnovy kostela byla završena několikaletá snaha farnosti o postupnou obnovu vnějšího pláště, byly restaurovány výplně oken lodi kostela a režné cihlové zdivo včetně spárování, došlo také k obnově fasádních omítek s bohatou sgrafitovou výzdobou a četnými štukatérskými prvky.

Druhým místem odborná komise ocenila Město Bělá nad Radbuzou za celkovou obnovu objektu bývalé tvrze. Na objektu tvrze, který byl po požáru v roce 2014 v havarijním stavu a na hraně životnosti a byl dokonce zařazen i do seznamu ohrožených kulturních památek, byla provedena kompletní rekonstrukce exteriéru i obnova interiéru, jež zachránily unikátní objekt snad již středověkého původu, s pozdně renesanční a barokní přestavbou, někdejší sídlo panských úředníků.

Miroslava Šůsová, zámek Čečovice

Třetí místo v kategorii „Stavby“ od odborné komise získal zámek Čečovice patřící Českému svazu ochránců památek, z.s. – 2. základní organizaci Klubu Ladislava Lábka v Plzni, jenž o zámek již řadu let příkladně pečuje a usiluje o jeho záchranu a celkovou obnovu. V roce 2024 byla dokončena obnova 1. místnosti 2. nadzemního podlaží v severovýchodním nároží východního křídla zámku.

Hlavní cenu „Památka Plzeňského kraje“ 2024 v kategorii pro sochy a drobnou architekturu získala Galerie Klatovy / Klenová, příspěvková organizace, za restaurování souboru šesti barokních soch umístěných na nádvoří hradu Klenová. Pozdně barokní pískovcové sochy – sv. Josef s Ježíškem, sv. Karel Boromejský, sv. Jan Nepomucký, sv. Walburga, sv. Anna a Panna Marie Immaculata jsou datovány do roku 1764, autorem je František Ringelhahn. Sochy byly kompletně zrestaurovány, včetně doplnění chybějících částí a atributů.

starosta Manětína Kamil Hanus

Na druhém místě se v hodnocení odborné komise umístilo restaurování čtveřice soch z tzv. Vysoké cesty v Manětíně, které patří Městu Manětín. Sochy Archanděla Michaela, Anděla Strážce, sv. Ludmily a sv. Jana Nepomuckého patří do mimořádně významného souboru sochařských děl tzv. Vysoké cesty v Manětíně z let 1728–1734 a jsou dílem významného barokního sochaře Josefa Herschera. Na sochách byl proveden rozsáhlý restaurátorský zásah zahrnující mimo jiné i doplnění poškozených částí a restaurování podstavců s nápisy.

Třetí místo u odborné komise pak v kategorii pro sochy a drobnou architekturu získal pan Vladimír Lobkowicz, který je vlastníkem zrestaurované sochy sv. Isidora Madridského ze souboru čtyř barokních soch v areálu kostela Narození Panny Marie v Plzni – Křimicích. Barokní socha, jejíž autorství je na základě literatury připisováno dílně významného sochaře Lazara Widemanna, byla v havarijním stavu, s chybějícími částmi a poškozeným pískovcovým povrchem. Celková náročná obnova umožní její zachování a zpětné osazení v exteriéru.

zámeček Tři Trubky

Oceněny byly i památky, jejichž obnova získala nejvíce hlasů při veřejném internetovém hlasování. Ceny veřejnosti si s počtem 466 hlasů odnesly Vojenské lesy a statky ČR, s.p., které jsou vlastníkem areálu loveckého zámečku Tři Trubky ve Strašicích, jehož celková obnova a zřízení Návštěvnického střediska Dům přírody Brd daly vzniknout novému zajímavému turistickému cíli. Cenu veřejnosti ve druhé kategorii získala Obec Holoubkov, které patří unikátní litinová socha granátníka. Celkové restaurování sochy a zhotovení jejího nového žulového podstavce získalo celkem 351 hlasů.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Studentce pomůže dostupné bydlení, míní radnice

Plzeň chce pomoci dvacetileté studentce, která se po pobytu v dětském domově snaží osamostatnit. Radní …