Domů / Plzeňský rozhled / Odběr číslo 400 a 402 – to jsou klatovští rekordmani!

Odběr číslo 400 a 402 – to jsou klatovští rekordmani!

Transfuzní oddělení Klatovské nemocnice dnes uvítalo dva historicky nejaktivnější dárce nejen v okrese Klatovy ale zřejmě i v Plzeňském kraji. Zatímco Václav Pikeš ze Sušice dnes absolvoval jubilejní 400. bezpříspěvkový odběr, tak Jiří Čiháček z Klatov si připsal odběr už s pořadovým číslem 402. Legendám klatovské transfuzky poděkoval i ředitel nemocnice MUDr. Jiří Zeithaml, primář oddělení klinických laboratoří MUDr. Richard Pikner, Ph.D. a samozřejmě vedoucí lékařka transfuzního oddělení  MUDr. Jana Zítková. Předali jim mimo jiné diplomy a dárkové poukázky do Lékárny Klatovské nemocnice.

Loni 63letý Jiří Čiháček začal v Klatovech darovat krev už v roce 1974, tedy ve svých 19 letech. Odběry zprvu přidával po jednotkách, neboť krev lze darovat nejvýše pětkrát do roka. V 90. letech ale vedle tzv. plné krve začal poskytovat i plazmu. A protože plazmu lze darovat v kratším intervalu, dosáhl loni v lednu na magickou hranici 400 odběrů.

Po ní odběry omezil, ale rozhodně neskončil. „Dělám to s přesvědčení, že je to správné, že tím pomáhám ostatním lidem, a někomu třeba i zachráním život. Proto chodím dál. Už ale dávám jen krev a chodím na výzvu transfuzního oddělení, když moji skupinu potřebují,“ říká Jiří Čiháček (na snímku vlevo).

Václav PIKEŠ ze Sušice dosáhl celkem na 400 bezpříspěvkových odběrů krve

S Václavem Pikešem už posbírali všechna možná ocenění od Medailí prof. Jánského, přes Kříže Českého červeného kříže až po nejhodnotnější Plaketu Dar krve – dar života, která se uděluje za 250 bezpříspěvkových odběrů krve a jejích složek.

 „Škoda, že nejsou ještě další ocenění, třeba za každých dalších padesát odběrů. Ne že by takových dárců bylo nějak moc, ale určitě jsou a bylo by milé je takto připomenout,“ říká Václav Pikeš, který s dárcovstvím začal v 90. letech a samozřejmě i on v Klatovech kombinuje darování plné krve a plazmy. Darování zatím omezit nehodlá a domnívá se, že v 59 letech pro něj není ani hranice 500 odběrů nepřekonatelná.

Dárců, kteří dosáhli hranici 400 bezpříspěvkových odběrů krve a jejích složek, jsou podle informací Českého červeného kříže v České republice jen jednotky. Absolutním rekordmanem v počtu odběrů je Zdeněk Duběnka z Kostomlat na Nymbursku, který loni dosáhl na hranici 600 odběrů, za což se dostal do české knihy rekordů a získal státní vyznamenání od prezidenta republiky.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Informace o vodě ve Velkém boleveckém rybníce nyní najdete na webu

Výšku hladiny, množství dočerpané vody z Berounky i aktuální teplotu vody při hladině si nyní mohou …