Domů / Plzeňský rozhled / Olympia Plzeň zvládla nájezd smečky elektromobilů

Olympia Plzeň zvládla nájezd smečky elektromobilů

Cestování po České republice se pro elektrická auta stává stále jednodušší a pohodlnější. I díky dobíjecím hubům – místům, kde může v jednu chvíli a bez zbytečného čekání doplnit své baterie hned několik elektromobilů. Patří k nim i centrum Olympia Plzeň na okraji statutárního města Plzně poblíž dálnice D5, jehož 11 rychlodobíjecích stanic ABB nemá problém dodat jednorázově bezemisní energie do baterií až 22 elektromobilů.  

Dvaadvacítka elektromobilů je se silami na konci, ale jedenáct 50kW dobíjecích stojanů od ČEZ je už naštěstí nadohled. Každá ze stanic může obsloužit dvě auta, která okamžitě začínají nabíjet. Vedle sebe tu stojí vozy z evropských i asijských automobilek, řidiči od Klatov, Rokycan nebo Stříbra. Jen tiché sotva postřehnutelné pískání elektrotechniky ve stojanech dává tušit, že e-auta právě dostávají vydatnou transfúzi nové energie. První spokojení řidiči odjíždějí asi po půlhodině, dobíjecí systém prokázal schopnost jednorázově obsloužit všechna auta.

Naše obchodní centrum chce udávat trendy a být dobře připraveno na dobu, kdy k nám na nákupy bude jezdit elektromobilem několikanásobně více lidí než dnes. Poloha v blízkosti dálnice D5 je klíčová a věříme, že díky dobíjecím stanicím přivítáme i další nové zákazníky, kteří u nás třeba spojí dobíjení s nákupy. Ve spolupráci s ČEZ jsme proto připravili dostatečně kapacitní zázemí pro dobíjení elektromobilů,“ uvedl Marek Audes, manažer centra Olympia Plzeň.

V Plzeňském kraji ČEZ aktuálně provozuje 36 veřejných dobíjecích stanic (z toho 34 rychlodobíjecích). Kromě krajské metropole Plzně jsou také v Domažlicích, Kašperských Horách, Plasích, Přešticích, Železné Rudě, u dálnice D5 (včetně velkého dobíjecího hubu o 8 stanicích na 83. km u Šlovic) a na dalších místech. Loni řidiči e-aut na těchto stanicích odebrali celkem 69 802 kWh ekologické energie, tj. palivo pro 1938 plně nabitých elektromobilů střední třídy nebo dost energie pro 11 e-aut na cestu kolem světa).

Chceme být připraveni na moment, kdy elektromobily v České republice začnou přibývat po desítkách tisíc za rok. Jedním z trendů roku 2022 v rozvoji elektromobility jsou proto dobíjecí huby, které umožní čerpat energii najednou šesti a více e-autům. Právě taková místa dávají řidičům elektromobilů jistotu, že na čerpání energie nebudou muset dlouhé minuty čekat, a elektrická auta se tak mohou definitivně stát rovnocennou alternativou i pro dlouhé cesty,“ řekl Tomáš Dzurilla, ředitel útvaru elektromobilita ČEZ.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Vesnicí roku Plzeňského kraje 2022 je obec Kařez

Soutěž o Vesnici roku Plzeňského kraje 2022, jejímž vítězem se ze 14 účastníků stala obec …