Domů / Plzeňský rozhled / OneTicket přechází na české železnici do další fáze

OneTicket přechází na české železnici do další fáze

Systém jednotného tarifu na české železnici, zkráceně OneTicket, vstupuje od neděle 13. prosince do další fáze. Po úspěšném testování v pilotním provozu na dvou linkách mohou cestující využívat jeho výhody na všech spojích, které objednává Ministerstvo dopravy a kraje. Jízdenka OneTicket nabídne jednoduché cestování bez toho, aby lidé museli řešit, s kterými dopravci jedou. Nově nabídne také věrnostní slevu 25 %.

Do systému se zapojuje celkem 13 dopravců, kteří provozují spoje v tzv. závazku veřejné služby. Komerčně provozované linky dopravců, jako je například Praha–Ostrava, se k jednotnému tarifu připojí postupně v příštím roce.

„Největší výhodou OneTicket je její využití napříč dopravci. Je to pohodlný způsob cestování. Pořídíte si jednu jízdenku na celou cestu a nemusíte se vůbec zabývat tím, kdo který spoj provozuje. Koupit si můžete jízdenku jednorázovou, zpáteční nebo také traťovou pro pravidelné dojíždění do práce či síťovou pro neomezené cestování po Česku. Nyní startuje ostrý provoz systému, jeho rozvoj tím ale nekončí. Kromě rozšíření OneTicket na komerční spoje v příštím roce plánujeme i zavádění dalších funkcionalit, jako je například rezervační systém,“ vysvětluje ministr dopravy Karel Havlíček.

Například cestující z Plas do Plzně mohou využít jak regionální spoje ČD, tak rychlík společnosti GW Train Regio. S traťovou jízdenkou OneTicket pro úsek Plasy–Plzeň mohou jezdit libovolně spoji obou dopravců a nemusí například cestou domů řešit, na který spoj kterého dopravce se musí trefit.

OneTicket nenahrazuje jízdenky jednotlivých dopravců, lidé si sami mohou vybrat, čemu dají přednost. Jedna jízdenka také chrání práva cestujících v rámci celé přepravy. V případě velkého zpoždění mají nárok na asistenci a finanční kompenzaci. Při cestování s OneTicket lze vše vyřešit na jednom místě. Všichni dopravci ručí za cestu společně a nerozdílně.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …