Domů / Plzeňský rozhled / Opustili jsme medailové pozice a propadli se až na osmé místo!

Opustili jsme medailové pozice a propadli se až na osmé místo!

Srovnávací výzkum Místo pro život už osmým rokem mapuje kvalitu života obyvatel v jednotlivých krajích České republiky. Letošní  výsledek  Plzeňského kraje  by se však dal nazvat spíše propadákem,  skončil totiž  až osmý. Za poslední dva roky tak spadl z medailové pozice a z loňského 4. místa na nelichotivou osmou příčku. Zlato tak letos bral Královéhradecký kraj,  stříbro paří  Zlínskému kraji a  bronz   Praze.  

Přesto, že v  Plzeňském kraji jsou lidé velmi spokojeni s pracovními podmínkami. Při celorepublikovém srovnání si vůbec nejvíce pochvalují nízkou míru nezaměstnanosti a výši mezd. Nadprůměrně jsou spokojeni také s péčí o děti a vzděláváním a možnostmi volnočasového vyžití. Občanská společnost a tolerance v místě bydliště ale v kraji příliš nekvete. Lidé nejsou spokojeni s počtem občanských sdružení a nejrůznějších nadací a fondů. S tím se ale dá určitě něco udělat!

Lidé se v regionu také necítí příliš bezpečně, mnohem více pozornosti by si podle nich zasloužila oblast ekologie a životního prostředí. Tvrdá data ukazují, že Plzeňský kraj má vysokou produkci podnikového odpadu a je v tomto ohledu stále mezi posledními. Pokud jde o dopravní nehodovost, úmrtí při nich je vůbec nejvíce v celé České republice. Největším problémem je ovšem infrastruktura, na čemž se podílí velmi nízká kapacita čistíren odpadních vod, stejně jako slabá silniční a dálniční infrastruktura.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Strážníci kontrolovali psy a jejich majitele

Na pejskaře se zaměřili při  mimořádné kontrolní akci strážníci městské policie v centru Plzně. Hlavním úkolem …