Domů / Plzeňský rozhled / Ostrava získá nové trolejbusy ze Škody Electric

Ostrava získá nové trolejbusy ze Škody Electric

Škoda Electric vyrobí dvanáct nových moderních nízkopodlažních trolejbusů pro město Ostrava. Plzeňská firma uzavřela s tamním dopravním podnikem smlouvu na dodávku deseti dvanáctimetrových vozidel Škoda 26Tr a dvou velkokapacitních vozidel 27Tr. Celková hodnota zakázky je více než 160 milionů korun.

„První cestující by se v Ostravě mohli svézt novými trolejbusy už letos na podzim. Kompletní dodávku dokončíme v prvním čtvrtletí příštího roku,“ říká člen představenstva Škody Electric Karel Majer. 

„Trolejbusy pro Ostravu budou velmi komfortní – cestující jistě ocení například výkonnou klimatizaci. Vozidla typu 26Tr budou také vybaveny trakčními bateriemi a dopravce je tak může nasadit i na trasy, kde není trolejové vedení. Tento typ si u zákazníků získal velkou oblibu a stal se velmi žádaným jak na tuzemském, tak i na zahraničním trhu,“ doplňuje obchodní manažer Škody Electric Radek Kapr.

Kloubové trolejbusy 27 Tr jsou navíc vybavené zařízením pro úsporu trakční energie, tzv. superkapacitory. Snazší nástup a výstup pasažérů je usnadněn pomocí tzv. kneelingu, kdy se trolejbus nakloní až k hraně chodníku. Pohodlí při jízdě zlepšuje také výkonný systém vytápění a přehledný informační systém.

Aktuální dodávka trolejbusů pro Ostravu navazuje na zatím poslední obdobný kontrakt z roku 2015, kdy Škoda Electric dodala tamnímu dopravnímu podniku 12 vozidel typů 26Tr a 27Tr. Kromě Ostravy jezdí trolejbusy ze Škodovky i v dalších dvanácti městech České republiky, například v Brně, Hradci Králové nebo v Pardubicích. „V současnosti ve Škodě Electric pracujeme také na nových vozidlech například pro rumunské město Galati, slovenský Prešov a Žilinu nebo pro několik českých měst včetně Plzně a Českých Budějovic,“ dodává Radek Kapr.

České trolejbusy jezdí ve zhruba třiceti zemích světa – v Evropě, Asii a severní Americe. Za dobu existence trolejbusové výroby jich dodala Škodovka na tuzemský i zahraniční trh více než 14 tisíc. Kromě tradičního vývoje a výroby trolejbusů představila Škoda Electric dva typy nových bateriových elektrobusů Škoda Perun. Na začátku letošního března došlo k předání deseti těchto nových elektrobusů pro společnost Arriva Morava určených městské hromadné dopravě v Třinci.

BIO Martin Myška

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři hledají svědky víkendové události – napadení samice labutě

K napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic došlo v  sobotu (18. …