Domů / Plzeňský rozhled / Pavilon skla Klatovy a nová výstava Bioluminiscence

Pavilon skla Klatovy a nová výstava Bioluminiscence

Ptačí hnízda ve větvích stromů jsou přirozenou součástí zahrad a i v zahradě Pavilonu skla se v loňském roce uhnízdilo několik dosti velkých ptáků, kteří zde snesli skleněná vejce. Zatím se s nich ještě nic nevylíhlo, ale od počátku června se jejich hnízda promění a přibudou nová vejce, která navíc získají schopnost bioluminiscence a do večerních hodin se do tmy zahrady krásně rozzáří.

V chodbě jezuitské koleje pak bude možnost seznámit se na obrazovém materiálu více s lidskými rodiči těchto skleněných vajec a s tím, jak poměrně komplikovaná byla cesta k výslednému efektu.

Náhradními rodiči těchto vajec je pět mladých pražských výtvarníků – Jack Laing Aiken, Michal Papež, Nicolas Prokop, Marek Šilpoch a Jan Vagaday, kteří společně tvoří kolektiv GoJo. Jejich experimentální instalace byla původně určena jen pro jeden hudební večer, ale její kvalita ji předurčila k dalšímu životu. A v zahradě pavilonu se projekt dostává do zcela nových souvislostí, v nichž se zcela přirozeně prolíná sklo a příroda.

Od 1. června se tak stačí stavit u Pavilonu skla a podívat se do zahrady.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Nejvíce trestných činů v kraji bylo v okrese Plzeň-město – 45,9 %

V Plzeňském kraji bylo v roce 2023 registrováno méně trestných činů než v předchozím roce. Nejvýraznější trestná činnost …