Domů / Plzeňský rozhled / Plzeň má na víc, jsou přesvědčeni signatáři výzvy

Plzeň má na víc, jsou přesvědčeni signatáři výzvy

Kvalitní architektura a urbanismus, veřejná diskuze o zásadních stavebních projektech, vyvážená doprava, podpora aktivním občanům, efektivnější práce samosprávy nebo omezení vizuálního smogu, to jsou některé body z desatera, kterým vyzývají signatáři výzvy a spolek Pěstuj prostor kandidáty do komunálních voleb.  

„V posledních letech se z hlediska veřejného prostoru a architektury udělal v Plzni kus práce. Stojí za tím zčásti pozitivní zájem některých lidí na radnicích města i obvodů. Významnou úlohu ale sehráli i místní spolky a sami občané, kteří projekty vyvolávají či připomínkují, někdy dokonce „po sousedsku“ realizují své vlastní,“ říká architekt Marek Sivák za spolek Pěstuj prostor, který dal výzvu po několika měsících práce a konzultací s odborníky i zástupci veřejnosti dohromady.

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

„Zásadní problém je v tom, že   skutečně kvalitních projektů je v Plzni stále jako šafránu. Přitom by mohly stát podobné peníze, rozdíl je jen v troše času navíc a hlavně v přístupu, opravdu chtít udělat ten projekt dobře, participačně a s kvalitními architekty,“ dodává Sivák a zmiňuje promarněné šance jako vnitroblok Karla Steinera (bývalé Volhy) na Skvrňanech, na který si lidé často stěžují, nebo předprostor hlavního vlakového nádraží.

„Je tu ale i kapitola velkých budoucích projektů, které mohou město zásadně ovlivnit na další stovky let, např. průtah centrem města. Dnes se ví, že některé věci v dopravě fungují jinak, než se předpokládalo a navrhovalo v 60. nebo 80. letech minulého století. Zohledněme proto moderní trendy, zapojme spektrum odborníků s nejnovějšími poznatky a podpořme celospolečenskou diskusi o tom, jaké hodnoty jsou pro nás Plzeňany klíčové. Pokusme se najít citlivější cestu a nezničme si nejkrásnější přírodní zákoutí centra města estakádami,“ doplňuje architekt Petr Klíma z Pěstuj prostor.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Pojďte s námi do přírody s kalendářem a přehledem akcí na letošní rok

Chodíte rádi do přírody? V Kalendáři akcí „Pojďte s námi do přírody 2024!“ naleznete seznam …