Domů / Plzeňský rozhled / Plzeň má nového primátora, je jím Roman Zarzycký za hnutí ANO

Plzeň má nového primátora, je jím Roman Zarzycký za hnutí ANO

Novým primátorem města Plzně se stal pětačtyřicetiletý Roman Zarzycký (ANO), který uplynulé čtyři roky působil jako první náměstek primátora. Do čela západočeské metropole jej zvolili zastupitelé na dnešním ustavujícím zasedání, ze 40 hlasujících zastupitelů získal 31 hlasů. Za své tři uvolněné náměstky si Roman Zarzycký vybral Pavla Bosáka (Česká pirátská strana), Lucii Kantorovou (ANO) a Aleše Tolara (STAN). V jedenáctičlenné Radě města Plzně bude mít ANO pět členů, po dvou Česká pirátská strana, STAN a PRO Plzeň. Deset členů je pro funkci uvolněno, jeden radní zůstane neuvolněný. V opozici v Plzni usednou zástupci ODS, TOP 09, KDU-ČSL a SPD.

Primátor města Plzně Roman Zarzycký

Společně s PRO Plzeň, Piráty a STAN se nám podařilo utvořit silnou a pevnou koalici, při které si všichni uvědomujeme, že v následujících čtyřech letech máme jedinečnou šanci řídit Plzeň tak, jak jsme před volbami deklarovali. Plzeň totiž změnu po 28 letech skutečně potřebuje. Chceme, aby byla moderním, západoevropským městem, městem bezpečným, chytrým, zeleným, energeticky šetrným a ekonomicky zodpovědným,“ řekl před svým zvolením Roman Zarzycký. Za hlavní kritérium úspěšnosti Plzně považuje to, jak se v ní žije jejím občanům. „Je naším stěžejním úkolem vytvořit takové podmínky, aby v Plzni chtěli žít mladí lidé, úspěšní mladí lidé, rodiny s dětmi a senioři. Občan pro nás bude na prvním místě,“ dodal Roman Zarzycký. Detailní program rozvoje města pro příští čtyři roky představí koalice v programovém prohlášení nejpozději do konce února příštího roku. Za klíčové partnery považuje nový primátor starosty městských obvodů a také Plzeňský kraj.

Prvním náměstkem primátora byl zvolen Pavel Bosák, jenž má ve své gesci oblast technickou. Náměstkyně Lucie Kantorová povede resort školství a cestovního ruchu, náměstkem pro oblast dopravy a životního prostředí se stal Aleš Tolar.

Primátorský řetěz převzal od Pavla Šindeláře, bývalého primátora

Jedenáctičlenné vedení města Plzně tvoří vedle primátora a tří náměstků i sedm radních. Oblast kultury a památkové péče povede radní Eliška Bartáková (ANO), oblast bytovou, včetně sociálního a dostupného bydlení má na starosti Světlana Budková (STAN). Členem Rady města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání se stal Daniel Kůs (Česká pirátská strana), oblast nakládání s majetkem a správu majetkových účastí města Plzně má v gesci Vlastimil Gola (ANO). Jiří Winkelhöfer (PRO Plzeň) je členem Rady města Plzně pro oblast bezpečnosti a prevenci kriminality. Podporu sportu, mládeže a tělovýchovy má v gesci Tomáš Morávek (PRO Plzeň). Oblasti sociální a aktivnímu životu seniorů se bude jako neuvolněný radní věnovat Jiří Šrámek (ANO).

Nově zvolená Rada města Plzně

Na ustavujícím zasedání zastupitelstva byli zvoleni také předsedové tří výborů Zastupitelstva města Plzně. Předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva města Plzně se stal David Šlouf (ODS), funkci předsedy Výboru pro zadávání veřejných zakázek Zastupitelstva města Plzně bude jako neuvolněný vykonávat Petr Náhlík (STAN) a ve funkci předsedy Finančního výboru Zastupitelstva města Plzně pro následující čtyři roky pokračuje Jindřich Blažek (ANO).

Přestože má nová rada 11 členů oproti končícím 9 členům, nezatíží to podle primátora Romana Zarzyckého rozpočet města, počet placených funkcí zůstane stejný. Snižuje se totiž počet náměstků ze čtyř na tři, jeden člen rady i klíčového výboru bude neuvolněný. Klesne také počet komisí, a to z 15 na 13, stejně tak se sníží počet členů v komisích i výborech z 15 na 13. Město tímto krokem za následující čtyři roky uspoří na nákladech rady a poradních orgánů více než devět milionů korun.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …