Plzeň posiluje individuální sběr bioodpadu i QR kódem

Zvýšit kvalitu a efektivitu třídění biologicky rozložitelného odpadu chce plzeňská radnice. Zjednodušila proto objednávkový systém na poskytnutí individuálních hnědých BIO nádob pro domácnosti. Nádobu lze nově objednat pomocí QR kódu, a to načtením kódu telefonem odkudkoliv, tedy klidně z domova. Pronájem nádoby je zdarma, platí se jen samotný svoz. 

„Snažíme se, aby systém sběru bioodpadu fungoval efektivně, kvalitně a v souladu s potřebami Plzeňanů. Ti si tak mohou hnědou nádobu na bioodpad o objemu 240 litrů pronajmout bezplatně. Zaplatí pouze svozy. Cena svozu je 109 korun včetně DPH a občan si jej objedná podle potřeby, tedy podle toho, jak rychle danou nádobu naplní. Podmínkou je svoz minimálně jednou do roka,“ přiblížil první náměstek primátora Pavel Bosák.

Při objednání občané vyplní jméno, adresu a případně adresu, na níž by nádobu chtěli mít, pokud není totožná s adresou pobytu dotyčného. Nádobu pak přiveze společnost Čistá Plzeň. Kromě QR kódu mohou Plzeňané pro objednání nádoby a sjednání svozu využít také Zákaznické centrum společnosti Čistá Plzeň, telefon: 800 441 111, e-mail: info@cistaplzen.cz.

Klíčovou roli při třídění BIO odpadu přitom hraje to, co do nádoby lidé vyhodí.  Bioodpad je biologicky rozložitelný odpad rostlinného nebo živočišného původu, který vzniká především v domácnostech a zahradách. Patří sem například zbytky ovoce a zeleniny, kávová sedlina, čajové sáčky (vyjma plastových pyramidek), posekaná tráva, listí či větve. Bioodpad tvoří významnou část komunálního odpadu a při správném třídění a zpracování je cennou surovinou pro výrobu kompostu.

Do budoucna bude možné v Plzni kromě hnědých nádob objednaných domácnostmi odkládat bioodpad pouze do velkokapacitních kontejnerů a na sběrná místa, dosavadní volně přístupné nádoby nejsou efektivní. Veškerý odpad z nich je totiž v současné době vyvážen na skládku vzhledem k tomu, že do nich občané vyhazují i odpad, jenž do BIO nádoby nepatří.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Nové bateriové trolejbusy nahradí autobusy

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP)  zařadily do provozu 9 nových bateriových trolejbusů. Jedná se o …